Իրանը գանձում է մինչև 2 միլիոն դոլար Հորմուզի նեղուցով 1 նավարկության համար. #Bloomberg
Չնայած Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցի փաստացի շրջափակմանը, փոքր թվով նավեր կարողացել են անցնել։ Bloomberg-ը պարզել է, որ Իրանն սկսել է վճար գանձել դրանցից մի քանիսից։ Սա խախտում է նավարկության ազատության սկզբունքը և ընդգծում է Թեհրանի վերահսկողությունն աշխարհի ամենակարևոր ծովային էներգետիկ միջանցքի նկատմամբ։
Իրանը գանձում է մինչև 2 միլիոն դոլար մեկ նավարկության համար, հավաստիացնում են հարցի հետ ծանոթ անձինք։ Նրանք ասում են, որ վճարը ձևակերպված չէ և գանձվում է յուրաքանչյուր դեպքի համար առանձին։ Վճարման մեխանիզմը, այդ թվում՝ օգտագործվող արժույթը, անհայտ է, բայց որոշ նավեր արդեն կատարել են վճարումներ։ Այս վճարումները կատարվել են առանց հանրայնացման։
Անցյալ շաբաթ Իրանի խորհրդարանը սկսեց քննարկել Հորմուզի նեղուցն օգտագործելու համար այլ երկրներից պաշտոնական վճարներ սահմանելու առաջարկը։ Bloomberg-ի աղբյուրներից մեկի համաձայն՝ Թեհրանը քննարկում է նման վճարը պատերազմից հետո կնքված համաձայնագրում ներառելու գաղափարը։ Սակայն, Պարսից ծոցի այլ պետությունների համար նման վճարները, այդ թվում՝ ոչ պաշտոնականները, անընդունելի են, քանի որ հարցեր են առաջացնում Իրանից նրանց կախվածության վերաբերյալ, ըստ նրանց դիրքորոշմանը ծանոթ անձանց։
Հորմուզի նեղուցով է անցնում աշխարհի նավթի և հեղուկացված բնական գազի մատակարարումների մոտ 20%-ը, ինչպես նաև ծառայում է որպես պարարտանյութերի, մետաղների և այլ ապրանքների տեղափոխման հիմնական զարկերակ։ Միևնույն ժամանակ, իրանական լցանավերը շարունակում են արտահանել իր նավթը։ «Մենք դա թույլ ենք տալիս՝ աշխարհի մնացած մասի մատակարարումն ապահովելու համար... Առայժմ մենք գոհ ենք դրանից», - մոտ մեկ շաբաթ առաջ ասել էր ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։

Иран начал взимать плату за проход судов через Ормузский пролив. #Bloomberg
Несмотря на фактическую блокаду Ираном Ормузского пролива, небольшому количеству судов удалось пройти через него. С некоторых из них Иран стал взимать плату, выяснил Bloomberg. Это нарушает принцип свободы судоходства и подчеркивает контроль Тегерана над важнейшим морским энергетическим коридором в мире.
Иран взимает до $2 млн за рейс, рассказали Bloomberg люди, знакомые с ситуацией. По их словам, сбор не формализирован, берется от случая случаю, механизм оплаты, включая используемую валюту, неизвестен, но некоторые суда ее уже произвели. Платежи проводились без огласки.
На прошлой неделе парламент Ирана начал рассматривать предложение о введении формальных сборов с других стран за пользование Ормузским проливом. По словам одного из источников Bloomberg, в Тегеране обсуждают идею включить такую оплату в соглашение о послевоенном урегулировании. Но для других стран Персидского залива подобные сборы, включая неформальные, неприемлемы, поскольку поднимают вопрос об их зависимости от Ирана, говорят знакомые с их позицией люди.
Через Ормузский пролив проходит около 20% мировых поставок нефти и СПГ, также он служит крупной артерией для транспортировки удобрений, металлов и другой продукции. При этом иранские танкеры продолжают вывозить его нефть. «Мы позволяем это делать, чтобы обеспечить поставки остальному миру… Пока нас это устраивает», – заявил около недели назад министр финансов США Скотт Бессент.