Մոլդովան հայտարարում է 60-օրյա արտակարգ դրություն էներգետիկ ոլորտում
Մոլդովան հայտարարում է 60-օրյա արտակարգ դրություն էներգետիկ ոլորտում և չի բացառում Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինային հարվածների հետ կապված «բարդ իրավիճակի» պատճառով էլեկտրաէներգիայի անջատումների հնարավորությունը, հաղորդում է TV8-ը։
«Մեր շուրջ իրականությունն ավելի դաժան է դարձել... Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ սանձազերծված պատերազմը հարվածում է հարևան երկրի կարևորագույն ենթակառուցվածքներին։ Միևնույն ժամանակ, այն ստեղծում է ալիքային ազդեցություններ ամբողջ տարածաշրջանում և արդեն անմիջականորեն ազդում է մեզ վրա՝ Մոլդովայի Հանրապետությունում։ Ռուսաստանի Դաշնության գործողությունների հետևանքները այլևս չեն կարող անտեսվել»,- ասել է Մոլդովայի վարչապետ Ալեքսանդրու Մունտեանուն։
Վարչապետը խնդրել է բոլոր համապատասխան հաստատություններին «անհապաղ գործել» և վստահեցրել, որ իշխանությունները կցուցաբերեն «թափանցիկություն որոշումների կայացման գործում» և որ նրանք անհապաղ կտեղեկացնեն հանրությանը։
Ազգային ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի (CNMC) ղեկավար Սերջիու Դիակոնուի խոսքով՝ «տեխնիկական խափանումները վկայում են լուրջ կարճ միացման մասին, որը պահանջում է հատուկ միջամտություն»։

Молдова вводит чрезвычайное положение в энергетике на 60 дней
Молдова вводит чрезвычайное положение в энергетике на 60 дней и не исключает возможности веерных отключений из-за «сложной ситуации» в связи с ударами РФ по Украине. Об этом сообщает TV8.
Соответствующее решение о чрезвычайном положении должно быть вынесено на голосование депутатов на внеочередном заседании парламента в 17:00 (19:00 по Еревану).
«Реальность вокруг нас стала жестче (...) Война, развязанная Россией против Украины, бьет по критической инфраструктуре соседней страны. В то же время она создает цепные эффекты во всем регионе и уже непосредственно влияет на нас здесь, в Республике Молдова. Последствия действий Российской Федерации больше нельзя игнорировать», – заявил премьер-министр Молдовы Александр Мунтяну.
Премьер-министр попросил все компетентные учреждения «действовать немедленно», и заверил, что власти продемонстрируют «прозрачность в принятии решений» и что они будут оперативно информировать население.
По словам Сергея Дьякону, главы Национального центра управления в кризисных ситуациях (CNMC), «технические сбои свидетельствуют о серьезном коротком замыкании, требующем специального вмешательства».