Իրանի պատերազմը պառակտում է BRICS անդամներին. #Al_Jazeera
Կատարի Al Jazeera լրատվական գործակալությունը հիշեցնում է, որ երբ Բրազիլիան էր BRICS-ը նախագահում, դաշինքի անդամները, որոնց Իրանը միացավ 2024 թվականի հունվարի 1-ին, քննադատել են ԱՄՆ-Իսրայելի հարձակումները Իրանի վրա 2025 թվականի հունիսին: Սակայն 2025 թվականի դեկտեմբերին Հնդկաստանը ստանձնեց նախագահությունը, և «Էպիկական կատաղություն» գործողության մեկնարկից ի վեր, որը առաջին 6 օրվա ընթացքում սպանեց ավելի քան 1230 իրանցու, BRICS-ը որևէ համատեղ հայտարարություն չի կատարել:
Այնուամենայնիվ, աղբյուրը նշում է, որ կազմակերպության 5 հիմնադիր անդամներից 3-ն առանձին հայտարարություններ են տարածել, որոնցում դատապարտում են ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումները:
Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախագահ Սիրիլ Ռամաֆոսան կոչ է արել անհապաղ հրադադարի՝ զգուշացնելով, որ հակամարտությունը կարող է տարածվել Մերձավոր Արևելքից այն կողմ. «Մենք ուզում ենք հրադադար, մենք ուզում ենք, որ այս խելագարությունն ավարտվի»: Հարավային Աֆրիկայի իշխող Աֆրիկյան ազգային կոնգրես կուսակցությունը քննադատել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործողությունները՝ դրանք անվանելով «ենթադրությունների և գուշակությունների վրա հիմնված կանխարգելիչ ինքնապաշտպանություն»:
Ռուսաստանը նույնպես քննադատել է այս հարձակումները: Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին ուղղված ուղերձում նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դատապարտել է հարվածները և Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի սպանությունը: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Իրանի դեմ հարվածները անվանել է «ինքնիշխան և անկախ ՄԱԿ-ի անդամ պետության դեմ զինված ագրեսիայի նախապես պլանավորված և չհրահրված գործողություններ»:
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին նմանատիպ հայտարարություն է արել՝ ասելով, որ Պեկինը «դեմ է Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի դեմ ուղղված ցանկացած ռազմական հարվածի»:
Մյուս կողմից, Եգիպտոսը (BRICS անդամ է 2024 թվականի հունվարի 1-ից) դատապարտել է Իրանի կողմից արաբական երկրների դեմ հարվածները և զգուշացրել նման գործողությունների հետևանքների մասին ամբողջ տարածաշրջանի համար:

Война в Иране разделила членов БРИКС: #Al_Jazeera
Катарское агентство Al Jazeera напоминает, что, когда в БРИКС председательствовала Бразилия, члены блока, в состав которого Иран вошел 1 января 2024 года, выступили с критикой американо-израильские нападения на Иран в июне 2025 года. Но в декабре 2025 года председательство перешло Индии, и с начала операции «Эпическая ярость», за первые шесть дней которой погибло более 1230 иранцев, от БРИКС не последовало никакого коллективного заявления.
При этом издание отмечает, что отдельно трое из пяти членов-основателей организации выступили с заявлениями, в которых осудили нарушения международного права США и Израилем.
Президент ЮАР Сирил Рамафоса призвал к немедленному прекращению огня, предупредив, что конфликт может распространиться за пределы Ближнего Востока: «Мы хотим прекращения огня, мы хотим, чтобы это безумие прекратилось». Правящая партия ЮАР «Африканский национальный конгресс» раскритиковала действия США и Израиля, назвав их «упреждающей самообороной, основанной на предположениях и догадках».
Россия тоже выступила с критикой этих нападений. В послании президенту Ирана Масуду Пезешкиану президент Владимир Путин осудил удары и убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи. А российский МИД назвал удары по Ирану «преднамеренными и неспровоцированными акты вооруженной агрессии против суверенного и независимого государства — члена ООН».
Министр иностранных дел Китая Ван И сделал аналогичное заявление, сказав, что Пекин «выступает против любых военных ударов, наносимых Израилем и США по Ирану».
Египет (член БРИКС с 1 января 2024 года), напротив, осудил удары Ирана по территориям арабских стран и предупредил о последствиях таких действий для всего региона.