«Արցախցիների միջազգային իրավունքի հաշվին փորձում է 100-150 մլրդ կոմպենսացիայի պահանջը «ջրել»». Տիգրան Պետրոսյան
Արցախցի հասարակական գործիչ Տիգրան Պետրոսյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Ադրբեջանը դատական հայցեր ունի Հայաստանի դեմ՝ 30 տարվա «օկուպացիայի» ժամանակ շրջակա միջավայրի վնասի, գույքի ոչնչացման համար և պահանջում է կոմպենսացնել այդ ամենը։ Գումարի չափը 100 մլրդ դոլարից ավել է կազմում (մոտ 150 մլրդ)։
Հայաստանի ղեկավարությունը քննարկում էր հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով դատական ​​հայցերի «հայելային» մերժման հնարավորությունը։
Խոսվում է նաև նրա մասին, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո, մեկ ամսվա ընթացքում կողմերը կհրաժարվեն բոլոր ընդդեմ դատական հայցերից։
Եթե պարզ բառերով խոսենք՝ Փաշինյանը արցախցիների միջազգային իրավունքի՝ սեփականության հաշվին փորձում է 100-150 մլրդ կոմպենսացիայի պահանջը «ջրել»։
Փաստորեն ստացվում է, որ Հայաստանի բեռը թեթևացնելու համար Փաշինյանը հիմա էլ արցախցիների մեկ այլ միջազգային իրավունքն է պատրաստ զոհաբերել՝ մարդու սեփականության իրավունքը։