Գազայի վերականգնման համար կհատկացվի 7 միլիարդ դոլար. «Խաղաղության խորհրդի» որոշումները
Փետրվարի 19-ին Վաշինգթոնում տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ի նախագահի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստը։ Միջոցառումը տեղի ունեցավ Միացյալ Նահանգների Խաղաղության ինստիտուտում (USIP), որի անվանը Պետդեպարտամենտը դեկտեմբերին ավելացրեց Դոնալդ Թրամփի անունը՝ որպես «երկրի պատմության մեջ ամենամեծ բանակցող»։ Հանդիպմանը մասնակցել են ավելի քան 40 պետությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ, թե՛ նրանց, ովքեր վավերացրել են նոր կազմակերպության կանոնադրությունը, թե՛ նրանց, ովքեր մինչ այժմ սահմանափակվել են դիտորդի կարգավիճակով։ Հանդիպումը բաց էր և տևել է մոտ երեք ժամ։ Հանդիպման սկզբում Թրամփը հայտարարեց, որ ինը երկրներ՝ Ղազախստանը, Ադրբեջանը, ԱՄԷ-ն, Մարոկկոն, Բահրեյնը, Կատարը, Սաուդյան Արաբիան, Ուզբեկստանը և Քուվեյթը, համաձայնել են Գազային հատկացնել ընդհանուր առմամբ 7 միլիարդ դոլար օգնություն։ Միացյալ Նահանգները, իրենց հերթին, Խաղաղության խորհրդին կհատկացնի 10 միլիարդ դոլար, չնայած ամերիկացի առաջնորդը նախկինում նշել էր 5 միլիարդ դոլարի մասին։ Սակայն Թրամփը չի նշել, թե կոնկրետ ինչ նպատակների համար են օգտագործվելու այդ միջոցները։ Համեմատության համար, ՄԱԿ-ը Գազայի հատվածի վերականգնման ընդհանուր արժեքը գնահատում է մոտ 70 միլիարդ դոլար։
Ամենասպասված որոշումներից մեկը Միջազգային կայունացման ուժերի (ISF) կազմի հրապարակումն էր։ ԱՄՆ-ի նախագահի խոսքով՝ Ինդոնեզիան, Մարոկկոն, Ալբանիան, Կոսովոն և Ղազախստանը զորքեր և ոստիկանություն կուղարկեն Գազայում կարգուկանոն պահպանելու համար։ Հանդիպմանն ավելի ուշ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարեց Անկարայի պատրաստակամության մասին՝ միանալու առաքելությանը (Իսրայելի իշխանությունները նախկինում դեմ էին թուրքական զորքերի տեղակայմանը Պաղեստինի էսկլավում)։
Զորակազմը կգլխավորի ԱՄՆ-ի գեներալ-մայոր Ջասպեր Ջեֆերսը։ Ուժերը կազմված կլինեն 20,000 զինվորներից և 12,000 ոստիկաններից։ Ինդոնեզիան կլինի առաքելության հիմնական մասնակիցը. նախագահ Պրաբովո Սուբիանտոն հայտարարել է, որ ասիական երկիրը մինչև 8,000 զինվոր կուղարկի։
ԱՄՆ-ի խաղաղության ծրագրի համաձայն՝ ISF-ը «կուսուցանի և կաջակցի Գազայի հատվածում ստուգված պաղեստինյան ոստիկանական ուժերին» և Իսրայելի և Եգիպտոսի հետ համատեղ կապահովի սահմանային տարածքների անվտանգությունը։ Փաստաթուղթը նաև նախատեսում է Իսրայելի պաշտպանության ուժերի (ԻՊՈւ) վերահսկողության փուլային փոխանցում միջազգային ուժերին, որոնք ներկայումս վերահսկում են էքսկլավի տարածքի ավելի քան 53%-ը: Ինչպես պարզաբանեց Ջեֆերսը, նոր առաքելությունը կսկսի գործողությունները Ռաֆահ քաղաքում, որը գտնվում է Գազայի հարավում՝ Եգիպտոսին սահմանակից տարածքում: The Guardian-ը տեղեկացել է, որ ԱՄՆ-ն նաև պլանավորում է ռազմական բազա հիմնել Գազայի հարավում, որը կզբաղեցնի մոտ 140 հեկտար տարածք և նախատեսված կլինի 5000 զինվորականի համար: Այս բազան կծառայի որպես՝ ԻՊՈւ-ի օպերատիվ կենտրոն:

На восстановление Газы выделят $7 млрд, а пять стран, включая Казахстан, направят своих военных
19 февраля в Вашингтоне состоялось первое заседание возглавляемого президентом США «Совета мира». Мероприятие прошло в Институте мира США (USIP), к названию которого в декабре Госдепартамент добавил имя Дональда Трампа — в знак признания «величайшего переговорщика в истории страны». Во встрече приняли участие лидеры и представители более 40 государств, как ратифицировавших устав новой организации, так и тех, кто пока ограничился статусом наблюдателя. Заседание проходило в открытом формате и продлилось около трех часов. В начале встречи Трамп объявил, что девять стран — Казахстан, Азербайджан, ОАЭ, Марокко, Бахрейн, Катар, Саудовская Аравия, Узбекистан и Кувейт — согласовали выделение в общей сложности $7 млрд на помощь Газе. Соединенные Штаты, в свою очередь, направят на нужды «Совета мира» $10 млрд, хотя ранее американский лидер упоминал о сумме в $5 млрд. При этом Трамп не уточнил, на какие именно цели пойдут эти средства. Для сравнения: по оценкам ООН, общий объем средств, необходимых на восстановление сектора Газа, составляет порядка $70 млрд.
Одним из наиболее ожидаемых решений стало объявление состава «международных стабилизационных сил» (ISF). По словам президента США, Индонезия, Марокко, Албания, Косово и Казахстан направят своих военных и полицейских для поддержания порядка в Газе. Позднее в ходе заседания глава МИД Турции Хакан Фидан сообщил о готовности Анкары также подключиться к миссии (ранее израильские власти выступали против развертывания турецких военных в палестинском эксклаве).
Возглавит контингент американский генерал-майор Джаспер Джефферс. Численность сил составит 20 тыс. военнослужащих и 12 тыс. полицейских. Ключевым участником миссии станет Индонезия: президент Прабово Субианто объявил, что азиатское государство отправит до 8 тыс. военных.
Согласно мирному плану США, ISF предстоит «обучать и поддерживать прошедшие проверку палестинские полицейские силы в секторе Газа», а также обеспечивать безопасность в приграничных районах совместно с Израилем и Египтом. Документ также предусматривает поэтапную передачу контроля над территорией сектора от Армии обороны Израиля (в настоящий момент она контролирует свыше 53% территории эксклава) к международным силам. Как уточнил Джефферс, новая миссия начнет работу с Рафаха — города на юге Газы, граничащего с Египтом. На юге сектора США также планируют разместить военную базу площадью около 140 гектаров, рассчитанную на 5 тысяч военных, выяснила The Guardian. Она станет оперативным центром ISF.