«Օրենսդիրներն էլ, գործադիրում էլ պաշտոններ զբաղեցնողներն օրենքով իրավունք ունեն տգետ լինելու»․ Արման Մելիքյան
![]() Արցախի ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Վերջերս ԱԺ հանձնաժողովներից մեկի նախագահի ընտրությունների հետ կապված մեծ աղմուկ էր բարձրացել: Ասում էին, որ թեկնածուն բարձրագույն կրթություն չունենալով՝ պետք է ղեկավարի լուրջ, մասնագիտական որակներ նախատեսող պրոֆիլային մի հանձնաժողով: Այդ կնոջն, այնուամենայնիվ, ընտրեցին, շատ չանցած նա ինչ-ինչ պատճառներով հրաժարական տվեց ու, կարծեմ, նաև որոշեց վերջ դնել իր քաղաքական գործունեությանը: Ինքս գտնում եմ, որ նեղ մասնագիտական ոլորտների օրենսդրական կարգավորումով զբաղվող օրենսդիր կառույցների ղեկավարները, և ոչ միայն նրանք, պետք է ունենան մասնագիտական բարձրագույն կրթություն: Բայց, ըստ մեր սահմանադրության, ՀՀ ԱԺ պատգամավորը պարտադիր չէ, որ «բարձրագույնավարտ» լինի: Այդուհանդերձ, շատ ավելի վատ է այն, որ կրթական ցենզ սահմանված չէ նաև ՀՀ վարչապետի ու կառավարության անդամների համար, քանի որ այդ պաշտոնները զբաղեցնողները պետք է համապատասխանեն պատգամավորին օրենքով ներկայացվող պահանջներին: Իսկ բարձրագույն կրթություն ունենալը, այո, այդ պահանջների ցանկում չկա: Փաստորեն, օրենքի տեսակետից, այդ թեկնածուին հետ պատահածը խտրականության դրսևորում էր՝ մեր երկրի օրենսդիրներն էլ, գործադիրում բարձրագույն պաշտոններ զբաղեցնող մարդիկ էլ օրենքով իրավունք ունեն տգետ լինել: Աղբյուրը` Արման Մելիքյան |