Վենեսուելայում ԱՄՆ-ի հարվածներից զոհված կուբացիների մարմինները վերադարձվել են փոքր դագաղներով
Cubavision-ը հաղորդում է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Վենեսուելայի դեմ իրականացված ավիահարվածների հետևանքով զոհված 32 կուբացի զինվորների մարմինները վերադարձվել են Կուբա։
Արարողությունը տեղի է ունեցել Խոսե Մարտի օդանավակայանի թռիչքուղում, որին մասնակցել են նախագահ Միգել Դիաս-Կանելին, նախկին նախագահ Ռաուլ Կաստրոն և ներքին գործերի նախարար Լազարո Ալբերտո Ալվարեսը։
«Մահը չի կոտրի նրանց, ովքեր ընկնում են հրացանը ձեռքին՝ պաշտպանելով արդար գործը», - իր ելույթի ժամանակ ասել է ներքին գործերի նախարարը։
Մահացածների դագաղները տարվել են փողոցով՝ երեք մոտոցիկլավարների ուղեկցությամբ։ Տեսանյութերում երևում են բազմաթիվ մարդիկ, որոնք կանգնած են ճանապարհի եզրին, որտեղով մեքենաներ էին անցնում։ Մեկ այլ մանրամասնություն, որը ուշադրություն է գրավել, դագաղների անսովոր փոքր չափն է, որոնք, ըստ երևույթին, պարունակում են ոչ թե մարմիններ, այլ մահացածների մնացորդներ։
Զինվորները զոհվել են Վենեսուելայի վրա ԱՄՆ-ի հարձակման ժամանակ հունվարի 3-ին։ «Ամբողջական վճռականություն» գործողության ընթացքում ամերիկյան ուժերը մի շարք հարվածներ են հասցրել և առևանգել նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին։
Կուբայի նախագահի խոսքով՝ զորքերը կատարում էին իրենց առաքելությունները վենեսուելական կողմի խնդրանքով։ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը նույնպես հայտնել է կուբացի զինվորների շրջանում զոհերի մասին։

На Кубу доставили тела погибших в Венесуэле военных. Видео
На Кубу доставили тела 32 кубинских военных, погибших при ударах США по Венесуэле, сообщает Cubavision.
Церемония состоялась на взлетно-посадочной полосе аэропорта имени Хосе Марти, на ней присутствовали глава государства Мигель Диас-Канель, бывший президент Рауль Кастро и глава МВД Ласаро Альберто Альварес.
«Смерть не сломит тех, кто падает с винтовкой в руках, защищая правое дело», — сказал министр внутренних дел в ходе выступления.
Гробы с погибшими провезли по улице в сопровождении трех мотоциклистов. На кадрах видно, что на обочине дороги, по которой проезжали машины, стоит множество людей. Еще одна деталь, которая привлекла внимание, состоит в том, что гробы эти необычно маленькие, и по всей видимости, в них не тела, а останки убитых.
Солдаты погибли при атаке США на Венесуэлу 3 января, в ходе операции «Абсолютная решимость» американские военные нанесли серию ударов и похитили президента страны Николаса Мадуро.
По словам президента Кубы, военные выполняли задачи по запросу венесуэльской стороны. О жертвах среди кубинских солдат также сообщил американский президент Дональд Трамп.