Երմակը հրաժարական տվեց ԱՄՆ մեկնելուց մեկ օր առաջ
Վլադիմիր Զելենսկու աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակի հրաժարականը տեղի է ունեցել նրա Մայամի կատարելիք այցից մեկ օր առաջ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմի հետ խաղաղության բանակցությունների համար, հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով ուկրաինացի երկու պաշտոնյաների։
Ուրբաթ օրը Վլադիմիր Զելենսկին ստորագրել է Երմակին աշխատանքից ազատելու հրամանագիր։
«Երմակի հրաժարականը տեղի է ունեցել նրա Մայամի կատարելիք ծրագրված ուղևորությունից մեկ օր առաջ՝ Թրամփի թիմի հետ խաղաղության ծրագրի շուրջ բանակցությունների համար… Ակնկալվում էր, որ Երմակը այս շաբաթավերջին Զելենսկու մի քանի խորհրդականների հետ կժամանի Մայամի և բանակցություններ կվարի Թրամփի դեսպաններ Սթիվ Վիտկոֆի և Ջարեդ Քուշների հետ», - հաղորդում է պորտալը։
Ավելի վաղ Գերագույն Ռադայի խոսնակ Յարոսլավ Ժելեզնյակը հայտնել էր, որ Ուկրաինայի ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոն (NABU) և կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասնագիտացված դատախազությունը (SAPO) խուզարկություններ են անցկացնում Երմակի տանը՝ Ուկրաինայի էներգետիկ ոլորտում բռնկված կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնին։

Ермак уволился за день до поездки на переговоры в США
Отставка главы офиса Владимира Зеленского Андрея Ермака происходит за день до его предполагаемой поездки в Майами для переговоров с командой президента США Дональда Трампа по мирному урегулированию, сообщает портал Axios со ссылкой на двух украинских чиновников.
В пятницу Владимир Зеленский подписал указ об увольнении Ермака.
"Отставка Ермака происходит за день до его предполагаемой поездки в Майами для переговоров с командой Трампа о мирном плане... Ермак, как ожидалось, должен был прибыть в Майами на этих выходных с несколькими советниками Зеленского и провести переговоры с посланниками Трампа, Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером", - сообщает портал.
В пятницу депутат Верховной рады Ярослав Железняк сообщил, что Национальное антикоррупционное бюро Украины (НАБУ) и Специализированная антикоррупционная прокуратура (САП) проводят обыски у Ермака на фоне вспыхнувшего на Украине коррупционного скандала в энергетике.