Աթենքում համընդհանուր գործադուլ է
Աթենքում ընթանում է աշխատանքային օրենսդրության փոփոխությունների դեմ համընդհանուր գործադուլ, չորեքշաբթի օրը հաղորդել է Associated Press (AP) գործակալությունը։
«Պետական ​​հատվածի արհմիությունները և մասնավոր հատվածի աշխատողները կոչ են արել գործադուլի ընդդեմ աշխատանքային օրենսդրության փոփոխությունների դեմ, որոնք թույլ են տալիս աշխատանքային պայմանների ավելի մեծ ճկունություն, այդ թվում՝ արտաժամյա, որը կարող է որոշ հերթափոխներ երկարաձգել մինչև 13 ժամ», - գրել է գործակալությունը։
Գործադուլը կտևի 24 ժամ։ Աթենքում հասարակական տրանսպորտը, տաքսիները և պետական ​​​​մարմինները չեն աշխատում կամ աշխատում են կրճատված գրաֆիկով։
Գործադուլի շրջանակներում անցկացված ցույցերի մասնակիցների թիվը գնահատվում է հազարներով
Հանրահավաքների ժամանակ, ըստ տեղեկությունների, լսվել են նաև պաղեստինցիներին աջակցող կարգախոսներ։
Associated Press-ի փոխանցմամբ, առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունները նախատեսում են շաբաթական աշխատանքային ժամերի կրճատում մինչև 48 ժամ, ներառյալ արտաժամյա աշխատանքը, տարեկան թույլատրելի առավելագույնը 150 ժամ արտաժամյա աշխատանքով։
Իր հերթին, Հունաստանի արհմիությունների ընդհանուր կոնֆեդերացիան կոչ է արել շաբաթական դարձնել 37.5 ժամ։
«Մենք դեմ ենք 13-ժամյա հերթափոխին։ Մինչև ուժասպառ աշխատելը փոփոխության չի հանգեցնի, և մարդկային համբերությունն էլ սահման ունի», - նշել է կազմակերպությունը։

В Греции проходит всеобщая забастовка против планов правительства увеличить рабочие часы
Всеобщая забастовка против внесения поправок в трудовое законодательство проходит в Афинах, сообщает в среду Associated Press (AP).
"Профсоюзы госслужащих, а также работники частного сектора призвали к забастовке в знак протеста против внесения поправок в трудовое законодательство, допускающих большую гибкость рабочих условий, включая переработки, что может растянуть отдельные смены до 13 часов", - пишет агентство.
Забастовка продлится 24 часа. Отмечается, что общественный транспорт, такси и государственные учреждения в Афинах приостановили работу или функционируют по сокращенному графику.
Количество участников демонстраций, прошедших в рамках забастовки, оценивается в "тысячи человек".
Также сообщается о том, что на митингах звучали лозунги в поддержку палестинцев.
По данным AP, предложенные новации в законодательство предусматривают сокращение количества рабочих часов в неделю до 48, включая сверхурочные, при этом в год будет разрешаться максимум 150 часов переработок.
Во Всеобщей конфедерации профсоюзов Греции, в свою очередь, призвали установить продолжительностью рабочей недели в 37,5 часов.
"Мы против 13-часовой смены. Работа на износ не приведет к преобразованиям, и людскому терпению есть предел", - отметили в организации.