Dolce Vento շքեղ զբոսանավը խորտակվել է Թուրքիայում ծով իջեցվելուց անմիջապես հետո
Թուրքիայում շքեղ Dolce Vento զբոսանավը խորտակվել է մեկնելուց անմիջապես հետո։ Դեպքի կադրերը հրապարակվել են բրիտանական The Sun-ի կողմից։
Դեպքը տեղի է ունեցել Թուրքիայի հարավում գտնվող Զոնգուլդակի ափերի մոտ։ Նավարկությունն առաջինն էր, և հավանաբար՝ վերջինը, զբոսանավի կառուցումից ի վեր։ Խորտակված նավի արժեքը կազմել է 70 հազար ֆունտ (մոտավորապես 36 միլիոն դրամ)։
Համացանցում հայտնված կադրերից դատելով՝ մեկնումից մի քանի րոպե անց զբոսանավը սկսել է թեքվել դեպի կողք և կողաշրջվել է։ Մարդիկ սկսել են ջուրը ցատկել՝ փրկվելու համար։ Զոհերի մասին տեղեկություններ չկան։ Տեղական իշխանությունները հայտարարել են, որ միջադեպի հետաքննություն կանցկացվի, որի ընթացքում կպարզվեն նավաբեկության պատճառները։

В Турции роскошная яхта Dolce Vento затонула сразу после отплытия
В Турции роскошная яхта Dolce Vento затонула сразу после отплытия. Кадры инцидента опубликовало британское издание The Sun.
Происшествие случилось у берегов Зонгулдака на юге Турции. Путешествие стало первым, и вероятно, последним после строительства яхты. Стоимость затонувшего судна составляла 70 тыс. фунтов (примерно 7,6 млн рублей).
Судя по кадрам, попавшим в сеть, спустя несколько минут после отбытия яхта начала крениться на бок и упала. Люди начали выпрыгивать в воду, чтобы спастись. О пострадавших не сообщается. Местные власти сообщили, по факту произошедшего будет проведено расследование, в ходе которого будут установлены причины кораблекрушения.
До этого на Волге сгорела и затонула яхта «Мечта» стоимостью почти $1 млн. Шестерых человек, находящихся на борту судна, удалось спасти. Предполагается, что причиной пожара стали неполадки с электропроводкой, и собственник яхты якобы знал об этой проблеме.