Այսօր`   Երկուշաբթի, 06 ապրիլի, 2026 թ.
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Վաշինգթոնում հունիսի 14-ին, շաբաթ օրը, ԱՄՆ-ի բանակի 250-ամյակին նվիրված «ֆանտաստիկ և մեծ շքերթի» մասին: Իսկ այդ օրը բողոքի ակցիաներ կազմակերպողներին նա սպառնացել է «շատ ուժեղ հարվածներով»։
«Մենք հունիսի 14-ին՝ Դրոշի օրը, ֆանտաստիկ շքերթ ենք ունենալու: Դա զարմանալի օր է լինելու: Մենք ունենք տանկեր, ինքնաթիռներ, մնացած ամեն ինչ: Եվ ես կարծում եմ, որ դա հրաշալի է լինելու»,- ասել է ամերիկացի առաջնորդը։
Միևնույն ժամանակ, նա սպառնացել է այդ օրը բողոքի ակցիաներ կազմակերպողներին և խոստացել, որ նրանք «կհանդիպեն շատ զորեղ ուժի» և «շատ ուժեղ հարվածի»։
Միևնույն ժամանակ, The Washington Post-ը գրում է, որ այս շաբաթ Մերիլենդ են ժամանել տանկերով, հետևակի մարտական ​​մեքենաներով և ծանր հրետանիով գնացքներ, որոնք այնուհետև մեքենաներով կմեկնեն Վաշինգթոն և երթով կանցնեն Սահմանադրության պողոտայով: 90 րոպեանոց շքերթի ընթացքում մայրաքաղաքի որոշ փողոցներ կփակվեն 4 օրով: Միջոցառմանը կմասնակցի ընդհանուր առմամբ 150 տեխնիկա, այդ թվում՝ մոտ 25 M1 Abrams տանկ, 6600 զինվոր, ուղղաթիռ և 50 ինքնաթիռ։
Շքերթը նվիրված է ԱՄՆ բանակի 250-ամյակին, որը համընկնում է Թրամփի 79-ամյակի հետ։
Երբ Թրամփը առաջին անգամ ցանկացավ շքերթ անցկացնել իր առաջին ժամկետի ընթացքում՝ 2017 թվականին Փարիզ այցելելուց հետո, առաջարկը մերժվեց՝ հնարավոր հսկայական ծախսերի պատճառով։
ԱՄՆ-ում ռազմական շքերթ անցկացվել է 1946 թվականին Նյու Յորքում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակը նշելու համար, իսկ Վաշինգթոնում՝ 1991 թվականին՝ Քուվեյթն իրաքյան զորքերի ներխուժումից ազատագրելու «Անապատային փոթորիկ» գործողությունից հետո։
Ընթացիկ շքերթը գնահատվում է 25-ից 40 միլիոն դոլար (չհաշված քաղաքային կառավարության ծախսերը փողոցները փակելու, անվտանգությունն ապահովելու և հետագա մաքրման համար)։ Թրամփը, որն այս անգամ իր վարչակազմը համալրել է հավատարիմներով, ովքեր չեն վիճարկել շքերթն անցկացնելու իր ցանկությունը, դրա ֆինանսավորումն անվանել է «հսկայական ծախս»։ Պաշտպանության նախարարության ցամաքային ուժերի պատասխանատու Դանիել Դրիսկոլի խոսքով՝ շքերթը կբարձրացնի մարտական ​​ոգին և կխրախուսի կապալառուներին միանալ բանակին։
Միևնույն ժամանակ, վարչակազմը նախատեսում է աշխատանքից ազատել Վետերանների հարցերով նախարարության մինչև 83000 աշխատակցի։
«Ինձ համար դժվար է բացատրել վետերաններին, թե ինչու ենք մենք ծախսում 40 միլիոն դոլար շքերթի վրա, երբ նրանց աշխատանքից ազատում են, քանի որ «մենք պետք է պայքարենք վատնումների դեմ»»,- ասել է դեմոկրատ սենատոր Ռիչարդ Բլումենթալը Սենատի զինված ուժերի հանձնաժողովի լսումների ժամանակ։

"Мы единственная страна, которая не праздновала победу во Второй мировой": Трамп пригрозил тем, кто выйдет на протест во время парада 14 июня
Вторник, 10 Июня, 2025 года, 23:34
Президент США Дональд Трамп объявил проведение в Вашингтоне, округ Колумбия, «фантастического и грандиозного парада» в честь 250-летия армии США в субботу, 14 июня. Он пригрозил тем, кто выйдет на протесты в этот день, «очень сильным ударом».
«У нас будет фантастический парад 14 июня в День флага. Это будет удивительный день. У нас есть танки, у нас есть самолеты, у нас есть всякое другое. И я думаю, что это будет замечательно», – сказал американский лидер.
В то же время он пригрозил тем, кто захочет выйти на протесты в этот день. Дональд Трамп пообещал, что их «встретят очень большой силой» и «сильными ударами».
Тем временем, The Washington Post пишет, что поезда с танками, боевыми машинами пехоты и тяжелой артиллерией уже начали прибывать на этой неделе в штат Мэриленд, чтобы затем проследовать на автовозах в Вашингтон, округ Колумбия, и пройти по бульвару Конституции. Ради полуторачасового парада часть улиц в столице придется перекрыть на четыре дня. В общей сложности в мероприятии примут участие 150 единиц наземной техники, включая около 25 танков M1 Abrams, 6600 солдат, вертолеты и 50 самолетов.
Парад посвящен 250-летию Армии США, празднование которого совпадает с 79-м днем рождения Трампа. Когда Трамп впервые захотел провести парад во время своего первого президентского срока, после посещения Парижа в 2017 г., предложение было отвергнуто из-за потенциально огромных расходов. В США военный парад проходил в 1946 г. в Нью-Йорке в честь победы во Второй мировой войне, а в Вашингтоне – в 1991 г. после операции по освобождению Кувейта от вторгшихся иракских войск «Буря в пустыне».
Расходы нынешнего парада оцениваются в $25-40 млн (и это не считая расходов городских властей на перекрытие улиц, обеспечение безопасности и последующую уборку). Трамп, в этот раз укомплектовавший администрацию лояльными людьми, которые не стали оспаривать его желание провести парад, назвал его финансирование «великой тратой». По мнению Дэниела Дрисколла, отвечающего в Министерстве обороны за сухопутные силы, парад повысит боевой дух и будет способствовать притоку контрактников в армию.
При этом администрация планирует уволить до 83 000 сотрудников Министерства по делам ветеранов. «Мне трудно объяснить ветеранам… почему мы тратим, возможно, $40 млн на парад, когда их увольняют, потому что мы якобы должны бороться с расточительством», – заявил сенатор-демократ Ричард Блюменталь на слушаниях в сенатском комитете по делам вооруженных сил.