Քալիֆորնիայի նահանգապետն իրեն ձերբակալելու` Թրամփի կոչն անվանել է «քայլ դեպի ավտորիտարիզմ»
Քալիֆորնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսոմը նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից իր ձերբակալման կոչն անվանել է «քայլ դեպի ավտորիտարիզմ»։
«Միացյալ Նահանգների նախագահը կոչ արեց ձերբակալել գործող նահանգապետին։ Հուսով էի, որ երբեք այս օրը չեմ տեսնի Ամերիկայում։ Անկախ նրանից՝ դեմոկրատ եք, թե հանրապետական, սա այն սահմանն է, որը մենք՝ որպես երկիր, չենք կարող հատել։ Սա հստակ քայլ է դեպի ավտորիտարիզմ», - գրել է Նյուսոմը իր X (նախկինում՝ Twitter) էջում։
Երկուշաբթի օրն ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը, մեկնաբանելով Լոս Անջելեսում և Սան Ֆրանցիսկոյում տեղի ունեցած անկարգությունների ալիքը, ասել էր, որ եթե ինքը պատասխանատու լիներ իրավապահ մարմինների համար, կձերբակալեր Քալիֆորնիայի նահանգապետին։ Նա նաև խստորեն դատապարտել է ցուցարարների գործողությունները՝ նրանց անվանելով «պրոֆեսիոնալ սադրիչներ»։

Губернатор Калифорнии ответил на призыв Трампа арестовать его
Губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом заявил, что призыв президента Дональда Трампа к его аресту представляет собой «шаг к авторитаризму».
«Президент Соединенных Штатов только что призвал арестовать действующего губернатора. Я надеялся, что никогда не увижу этот день в Америке. Неважно, демократ вы или республиканец — это та черта, которую мы как страна не можем переступать. Это явный шаг к авторитаризму», — написал Ньюсом на своей странице в X (ранее Twitter).
Ранее в понедельник Дональд Трамп, комментируя волну беспорядков в Лос-Анджелесе и Сан-Франциско, заявил, что на месте руководства правоохранительных органов арестовал бы губернатора Калифорнии. Он также резко осудил действия участников протестов, назвав их «профессиональными провокаторами».