«Իրանի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները խախտում են միջազգային իրավական նորմերը»․ Բաղայի
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային խստորեն դատապարտել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կողմից սահմանված նոր պատժամիջոցները մի շարք իրանական և ոչ իրանական ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց դեմ՝ առևտրային և բանկային ոլորտներում Իրանի հետ համագործակցության պատրվակով, հայտնում է Mehr-ը։
Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները, «որոնք սահմանվել են իրանցի ժողովրդի վրա առավելագույն ճնշման անմարդկային և ձախողված քաղաքականության շրջանակում, ոչ միայն անօրինական են և խախտում են միջազգային իրավական սկզբունքներն ու նորմերը, այլև ԱՄՆ իշխող ռեժիմի՝ իրանցի ազգի նկատմամբ խորը և մշտական թշնամանքի ևս մեկ վկայությունն են»։
Բաղային ընդգծել է, որ, անկասկած, Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները, «որոնք մշակված և իրականացվում են յուրաքանչյուր իրանցի քաղաքացու վրա ճնշումն ուժեղացնելու և նրան մարդու հիմնարար իրավունքներից զրկելու նպատակով, էլ ավելի կամրապնդեն իրանցի ժողովրդի վճռականությունը՝ պաշտպանելու իրենց օրինական իրավունքներն ու շահերը Վաշինգտոնի չարաշահումների դիմաց»։
Հիշեցնենք՝ հունիսի 6-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու մասին՝ Թեհրանի և Վաշինգթոնի միջև շարունակվող միջուկային բանակցությունների ֆոնին։
ԱՄՆ պատժամիջոցների վերջին ցուցակում հայտնվել են 10 ֆիզիկական անձ և 27 ընկերություն։
Հատկանշական է, որ պատժամիջոցները սահմանվել են ոչ միայն իրանական, այլև չինական, բելգիական և էմիրաթական ընկերությունների դեմ։

Иран отреагировал на новые санкции, введенные Вашингтоном против Тегерана
Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи решительно осудил новые санкции Минфина США против ряда иранских и неиранских физических и юридических лиц под предлогом сотрудничества с Ираном в коммерческом и банковском секторах, сообщает Mehr.
Представитель МИД Ирана заявил, что новые санкции США против Ирана, «введенные в рамках бесчеловечной и провальной политики максимального давления на иранский народ, не только незаконны и нарушают международные правовые принципы и нормы, но и служат еще одним свидетельством глубокой и постоянной враждебности правящего режима США к иранской нации».
Багаи подчеркнул, что, несомненно, санкции США против Исламской Республики Иран, «которые разработаны и осуществляются с целью усиления давления на каждого иранского гражданина и лишения его основных прав человека, еще больше укрепят решимость иранского народа защищать свои законные права и интересы перед лицом эксцессов Вашингтона».
Министерство финансов США 6 июня объявило о введении новых санкций против Ирана на фоне продолжающихся ядерных переговоров между Тегераном и Вашингтоном.
В последний санкционный список США попали 10 физических лиц и 27 компаний.
Примечательно, что санкции были введены не только против иранских, но и против китайских, бельгийских и эмиратских компаний.