«Գազայում ահաբեկչական խմբավորման հրամանատար է ոչնչացվել». Իսրայելի ՊՆ
Իսրայելի պաշտպանության ուժերը հայտարարել են Գազա քաղաքում «Մոջահեդների ջոկատներ» (Kataib al-Mujahideen) արմատական ​​խմբավորման հրամանատարի ոչնչացման մասին։
«Իսրայելի պաշտպանության ուժերի և Գազա քաղաքում Ընդհանուր անվտանգության ծառայության համատեղ գործողության ընթացքում ոչնչացվել է ահաբեկիչ Ասադ Աբու Շարայան, ով վերջին տարիներին ղեկավարել էր «Մոջահեդների բրիգադներ» ահաբեկչական կազմակերպությունը Գազայի հատվածում», - ասվում է բանակի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ։ Գերատեսչությունը հավելել է, որ «մեկ այլ հարձակման ժամանակ ոչնչացվել է այս խմբավորման զինյալ Մահմուդ Համեդը»։
Իսրայելի բանակը նշել է, որ «Մոջահեդների բրիգադների» արմատականները մասնակցել են Իսրայելի վրա 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած հարձակմանը՝ առևանգելով և պատանդ պահելով մարդկանց։

ЦАХАЛ заявила о ликвидации командира радикальной группировки "Бригады моджахедов"
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила о ликвидации командира радикальной группировки "Бригады моджахедов" ("Катаиб аль-муджахидин") в городе Газа.
"В ходе совместной операции Армии обороны Израиля и Службы общей безопасности в городе Газа был ликвидирован террорист Асад Абу Шарайя, который в последние годы возглавлял террористическую организацию "Бригады моджахедов" в секторе Газа", - говорится в заявлении армейской пресс-службы. В ведомстве добавили, что "в ходе еще одной атаки" был ликвидирован боевик Махмуд Хамед из этой группировки.
В израильской армии указали, что радикалы из "Бригад моджахедов" принимали участие в атаке на Израиль 7 октября 2023 года, похищении и удержании заложников.