«ՌԴ-ն հաշվի կառնի, որ Կիևի ռեժիմը ահաբեկչական է դառնում»․ Պեսկով
Մոսկվան բանակցություններում հաշվի կառնի այն փաստը, որ Կիևի ռեժիմը դառնում է ահաբեկչական։ Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նոր ահաբեկչական հարձակումների դեպքում Ուկրաինայի հետ բանակցությունների հնարավոր դադարեցման մասին հարցին ի պատասխան՝ Պեսկովը նշել է՝ այն փսաստը, որ Կիևի ռեժիմը ձեռք է բերել ահաբեկչականի բոլոր հատկանիշները, իհարկե, չի կարող անտեսվել ապագայում և հաշվի կառնվի։
«Կիևի ռեժիմի հարձակումները ռուսական քաղաքացիական գնացքների վրա վկայում են դրա ահաբեկչական բնույթի մասին։ Այն, ինչ անում է Կիևը, պետական ​​մակարդակով ահաբեկչություն է», - պարզաբանել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք՝ հունիսի 1-ի գիշերը Կիևի ռեժիմը հարձակումներ է իրականացրել Բրյանսկի և Կուրսկի մարզերի երկաթուղային գծերի վրա։ Երկու դեպքում էլ գնացքները դուրս են եկել գծերից։ Բրյանսկի մարզում ուղևորատար գնացքի վթարի հետևանքով զոհվել էր 7 մարդ։

Песков: "РФ будет учитывать, что киевский режим становится террористическим"
Москва будет учитывать в переговорах тот факт, что киевский режим становится террористическим. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
На вопрос о возможной приостановке переговоров с Украиной в случае новых терактов он ответил, что тот факт, что киевский режим приобрел все признаки террористического, разумеется, не может не учитываться в дальнейшем - и будет приниматься во внимание.
"Атаки киевского режима против российских гражданских железнодорожных составов свидетельствуют о его террористической сущности. То, чем занимается Киев, - это терроризм на государственном уровне, заявил Песков.
В ночь на 1 июня киевский режим устроил теракты на железнодорожных перегонах в Брянской и Курской областях. В обоих случаях были подорваны путепроводы, из-за чего составы сошли с рельсов. В Брянской области из-за происшествия с пассажирским поездом погибли 7 человек․