«Պուտինն առաջարկել է օգնել Իրանի հարցում»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ նախօրեին Պուտինի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ քննակվել է նաև Իրանի թեման։
«Մենք քննարկեցինք նաև Իրանի հարցը և այն փաստը, որ միջուկային զենքի վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար Իրանի ժամանակը սպառվում է, որոշումը պետք է կայացվի հնարավորինս շուտ։ Ես նախագահ Պուտինին ասացի, որ Իրանը չի կարող միջուկային զենք ունենալ, և այդ հարցում, կարծում եմ, մենք միակարծիք էինք։
Նախագահ Պուտինն առաջարկել է բանակցություններ սկսել Իրանի հետ և, հնարավոր է, օգնել այս հարցի շուտափույթ լուծմանը։ Կարծում եմ, որ Իրանը ձգձգում է այս շատ կարևոր հարցը, իսկ մեզ անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ վերջնական պատասխան ստանալ», - գրել է Թրամփը Truth Social-ում։
Հիշեցնենք նախօրեին ԱՄՆ նախագահը հեռախոսազրույց էր ունեցել ՌԴ նախագահի հետ, որի ժամանակ քննարկվել էր ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը։ Թրամփը հայտնել էր, որ տեղեկացված չի եղել ուկրաինական հարձակումների մասին։

Трамп։ "Путин предложил помощь с Ираном"
Президент США Дональд Трамп заявил, что тема Ирана также обсуждалась во время вчерашнего телефонного разговора с Путиным.
"Мы также обсудили Иран и тот факт, что время для принятия решения Ираном по ядерному оружию, которое должно быть принято в кратчайшие сроки, истекает! Я заявил президенту Путину, что Иран не может иметь ядерное оружие, и в этом вопросе, я полагаю, мы сошлись во мнениях.
Президент Путин предложил принять участие в переговорах с Ираном и, возможно, помочь в скорейшем решении этого вопроса. Я считаю, что Иран затягивает принятие решения по этому очень важному вопросу, и нам нужен окончательный ответ в кратчайшие сроки!", заявил Трамп в Truth Social.