Սիրիայի նախագահը 60 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ելույթ կունենա ՄԱԿ-ում
Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան սեպտեմբերին կայցելի Միացյալ Նահանգներ, հաղորդում է Syria TV-ն՝ հղում անելով աղբյուրներին։
«Բացառիկ աղբյուրները Syria TV-ին հայտնել են, որ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան սեպտեմբերին կայցելի Միացյալ Նահանգներ և ելույթ կունենա ՄԱԿ-ում կայացած հանդիպման ժամանակ»,- ասվում է հեռուստաալիքի կայքում։
Ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, սա կլինի Սիրիայի նախագահի առաջին ելույթը ՄԱԿ-ում 60 տարվա ընթացքում։
Ապրիլին Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասադ ալ-Շաիբանին բարձրացրեց իր երկրի նոր դրոշը Նյու Յորքում գտնվող ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում։ Նա այս պահն անվանեց «պատմական»։ Դիվանագետի խոսքով՝ սիրիացիները այս քայլին սպասել են 14 տարի։

Президент Сирии впервые за 60 лет выступит в ООН
Президент Сирии на переходный период Ахмед аш-Шараа в сентябре посетит с визитом Соединенные Штаты, сообщает телеканал Syria TV со ссылкой на источники.
«Эксклюзивные источники сообщили Syria TV, что президент Сирии Ахмад аш-Шараа посетит США в сентябре и выступит на заседании в ООН»,— говорится в публикации на сайте телеканала.
Как отмечает телеканал, это будет первое выступление президента Сирии в ООН за последние 60 лет.
В апреле министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шайбани поднял новый флаг своей страны в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке. Он назвал этот момент «историческим». По словам дипломата, сирийцы ждали этого шага 14 лет.