Այսօր`   Շաբաթ, 04 ապրիլի, 2026 թ.
Ստամբուլում կայացած հանդիպման ժամանակ ռուսական կողմն Ուկրաինային է փոխանցել հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հուշագրի իր տարբերակը։ Այս մասին հայտնել է ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար, պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը։
Ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկին նշել է, որ «սա առաջարկ է, որը թույլ կտա հասնել իրական խաղաղության»։
Փաստաթուղթը, Մեդինսկու խոսքով, պարունակում է հրադադարի հաստատման երկու տարբերակ։
Առաջինը ենթադրում է Ուկրաինայի զինված ուժերի դուրսբերում ԴԺՀ, ԼԺՀ, Զապորոժյեի և Խերսոնի մարզերի ռուսական տարածքներից։ Զորքերի դուրսբերման պահից կհաստատվի 30-օրյա հրադադար։ Այս ընթացքում ուկրաինացի զինվորականները պետք է ամբողջությամբ լքեն տարածքները։
Երկրորդը, որը հուշագրում կոչվում է «փաթեթային առաջարկ», պարունակում է կետեր, որոնք արգելում են ուկրաինական զորքերի վերատեղակայումը, Կիևին օտարերկրյա ռազմական օգնության մատակարարումը, պահանջում են երրորդ երկրների ռազմական ներկայության բացառումը, քաղբանտարկյալների փոխադարձ համաներումը, կալանավորված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակումը, Ուկրաինայի նախագահի և Գերագույն ռադայի ընտրությունների ամսաթվի հայտարարումը։
Դրանք, ինչպես նշված է փաստաթղթում, պետք է տեղի ունենան ռազմական դրության չեղարկումից հետո՝ ոչ ուշ, քան 100 օրվա ընթացքում։ «Փաթեթային առաջարկի» լիարժեք իրականացումը նույնպես պետք է ավարտվի 30 օրվա ընթացքում։
Բացի այդ, հուշագրում թվարկված են «վերջնական կարգավորման հիմնական կետերը»։ Դրանք ներառում են՝
— ԴԺՀ, ԼԺՀ, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերի, ինչպես նաև Ղրիմի միջազգային ճանաչումը որպես Ռուսաստանի Դաշնության մաս։
— Ուկրաինայի չեզոքությունը, ինչպես նաև նրա տարածքում երրորդ երկրների ցանկացած ռազմական գործունեության արգելքը։
— Ուկրաինայի ոչ միջուկային կարգավիճակը, Ուկրաինայի զինված ուժերի առավելագույն թվաքանակի սահմանումը։
— Ռուսաստանի դեմ կիրառված տնտեսական պատժամիջոցների վերացումը։
— ռազմական գործողություններից պատճառված վնասի հետ կապված պահանջներից փոխադարձ հրաժարումը։
— ռուսախոս բնակչության իրավունքների և ազատությունների ապահովումը, Մոսկվայի պատրիարքարանի գործունեության սահմանափակումների վերացումը, նացիզմի հերոսացման արգելքը։

"Предложение, которое по-настоящему позволит достичь настоящего мира" - Мединский о меморандуме
Российская сторона в ходе встречи в Стамбуле передала Украине свой вариант меморандума по урегулированию конфликта. Об этом сообщил глава украинской делегации, министр обороны Рустем Умеров.
Как отметил глава российской делегации Владимир Мединский, "это предложение, которое по-настоящему позволит достичь настоящего мира".
Документ, как ранее говорил Мединский, содержит два варианта прекращения огня.
Первый предполагает вывод ВСУ с занятых Украиной российских территорий в ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской областях. С момента его начала будет установлен 30-дневный режим прекращения огня. За этот срок украинские военные должны будут полностью покинуть территории.
Второй, который в меморандуме именуется «пакетное предложение», содержит пункты о запрете передислокации украинских войск, прекращении мобилизации и поставок иностранной военной помощи Киеву, начале демобилизации, исключении военного присутствия третьих стран, взаимной амнистии политзаключенных и освобождении удерживаемых гражданских лиц, объявлении даты выборов президента Украины и Верховной рады.
Они, как указано в документе, должны состояться не позднее 100 дней после отмены военного положения. Полная реализация «пакетного предложения» также должна быть исполнена в течение 30 дней.
Кроме того, в меморандуме перечислены «основные параметры окончательного урегулирования». В них входит:
— международное признание ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской области, а также Крыма в составе РФ, полный вывод с этих территорий подразделений ВСУ и других военных формирований;
— нейтралитет Украины, а также запрет на любую военную деятельность третьих стран на ее территории;
— безъядерный статус Украины, установление предельной численности ВСУ;
— снятие экономических санкций, введенных против России;
— взаимный отказ от претензий в связи с ущербом от боевых действий;
— обеспечение прав и свобод русскоязычного населения, снятие ограничений на деятельность УПЦ (Московского патриархата), запрет героизации нацизма;