Ուկրաինայի Սումիի մարզում 213 բնակավայր տարհանվում է
Ուկրաինայի Սումի մարզի իշխանությունները քաղաքացիների պարտադիր տարհանում են իրականացնում ևս 11 բնակավայրերում։ ՌԲԿ-ի հաղորդմամբ այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Օլեգ Գրիգորովը։
Խոսքը վերաբերում է Վորոբյովկայի, Շտանովկայի, Վորոնովկայի, Յանչենկոյի, Ցիմբալովկայի, Շկուրատովկայի, Կրովնոյեի, Նիկոլաևկայի, Ռուդնովկայի, Սպասկոյեի և Կապիտանիովկայի գյուղերի մասին:
Գրիգորովը հայտնել է, որ պարտադիր տարհանման ենթակա է ընդհանուր առմամբ 213 բնակավայր, հավելելով, որ գոտին ընդլայնվել է հրետակոծության պատճառով: «Բոլոր նրանց, ովքեր օգնության կարիք ունեն, տրամադրվում է տրանսպորտ, մարդասիրական օգնություն, ժամանակավոր կացարան և սոցիալական վճարումներ», - գրել է նա: Մեկ շաբաթ առաջ տարհանում էր հայտարարվել Ռուսաստանին սահմանակից 200 բնակավայրերում, որտեղ ապրում է ավելի քան 4000 մարդ: Գրիգորովի խոսքով՝ այդ պահին բնակչության ավելի քան 60%-ը լքել էր այն:

В Сумской области расширили зону обязательной эвакуации
Власти Сумской области Украины расширили обязательную эвакуацию граждан на еще 11 населенных пунктов, сообщил в своем Facebook глава региональной военной администрации Олег Григоров.
Речь идет о селах Воробьевка, Штановка, Вороновка, Янченко, Цымбаловка, Шкуратовка, Кровное, Николаевка, Рудновка, Спасское и Капитановка.
В общей сложности под обязательную эвакуацию подпадают 213 населенных пунктов, сообщил Григоров, добавив, что зону расширили из-за обстрелов. «Всем, кто нуждается в помощи, предоставляется транспорт, гуманитарная помощь, временное размещение и социальные выплаты», — написал он. Неделей ранее эвакуацию объявили в 200 граничащих с Россией населенных пунктах, где проживают более 4 тыс. человек. По словам Григорова, на тот момент оттуда выехало более 60% населения.