Ղազախստանը չի պլանավորում միանալ BRICS-ին
Ղազախստանը չի պլանավորում միանալ BRICS-ին, «Ալ Ջազիրա»-ին տված հարցազրույցում ասել է հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Նրա խոսքով՝ ինքը առաջնորդվում է «պրագմատիկ» նկատառումներով և կազմակերպության գործընկերոջ կարգավիճակը բավարար է համարում։
Տոկաևը նշել է, որ հարցը վերաբերում է լիիրավ անդամակցության օգտակարությանը և ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ BRICS-ը «չունի կանոնադրություն, քարտուղարություն, ծրագրեր»։
«Տեսնենք, թե որքանով արդյունավետ կլինի BRICS-ը՝ որպես միջազգային կազմակերպություն։ Առայժմ Ղազախստանը կմնա դիտորդի կարգավիճակում, իսկ հետո ժամանակը ցույց կտա»,- եզրափակել է նա։
Ղազախստանը BRICS-ի գործընկեր է դարձել 2025 թվականի հունվարի 1-ին։ Կազմակերպությունն ինքնին ստեղծվել է 2006 թվականին և այժմ ներառում է Ռուսաստանը, Բրազիլիան, Հնդկաստանը, Չինաստանը, Հարավային Աֆրիկան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Իրանը, Եգիպտոսը, Եթովպիան և Ինդոնեզիան։ Փետրվարից BRICS-ը դադարեցրել է նոր անդամների ընդունումը՝ դա բացատրելով մասնակիցների թվի աճի հետ կապված առաջացած «ինստիտուցիոնալ խնդիրներով»։

Казахстан не планирует присоединяться к БРИКС
Казахстан не планирует присоединяться к БРИКС, заявил в интервью Al Jazeera президент республики Касым-Жомарт Токаев.
По его словам, он руководствуется «прагматическими» соображениями и считает достаточным статус партнера организации.
Токаев отметил, что вопрос заключается в полезности полноценного членства, и обратил внимание, что у БРИКС «нет ни устава, ни секретариата, ни программ».
«Давайте посмотрим, насколько эффективной будет БРИКС как международная организация. Пока Казахстан останется наблюдателем, а дальше время покажет», — заключил он.
Казахстан стал партнером БРИКС с 1 января 2025 года. Сама организация появилась в 2006 году, сейчас в нее входят Россия, Бразилия, Индия, Китай, Южноафриканская республика, Объединенные Арабские Эмираты, Иран, Египет, Эфиопия и Индонезия. С февраля БРИКС поставил на паузу прием новых членов, объяснив это «институциональными проблемами», возникшими в связи с увеличением числа участников.