«Իսլամական պետություն»-ն ստանձնել է Սիրիայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների պատասխանատվությունը
«Իսլամական պետություն» խմբավորումն ստանձնել է Սիրիայի հարավում կառավարական ուժերի վրա հարձակման պատասխանատվությունը, հաղորդում է Associated Press (AP)-ը։
Ահաբեկչական խմբավորումը հայտարարել է, որ հարձակումներից մեկի ժամանակ ռումբ է պայթել, որի հետևանքով զոհվել կամ վիրավորվել են 7 զինվորներ։ Հարձակումը տեղի է ունեցել «անցյալ հինգշաբթի», մայիսի 22-ին, Սուվեյդա հարավային նահանգի անապատում։
Առանձին հայտարարության մեջ խմբավորումը հայտնել է, որ մոտակա տարածքում տեղի է ունեցել մեկ այլ պայթյուն, որի հետևանքով զոհվել են ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող «Ազատ Սիրիայի բանակի» անդամներ։ Արդյունքում 1 մարտիկ զոհվել է, իսկ 3-ը՝ վիրավորվել։
Մեծ Բրիտանիայում գտնվող Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնը տեղի ունեցածն անվանել է սիրիական զորքերի վրա առաջին նմանատիպ հարձակումը, որի պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետություն»-ը 2024 թվականի դեկտեմբերին Բաշար ալ-Ասադի իշխանության անկումից ի վեր։

ИГ взяло ответственность за нападение на правительственные войска в Сирии
Группировка «Исламское государство» взяла на себя ответственность за нападение на правительственные войска на юге Сирии. Об этом сообщает Associated Press (AP).
Во время одной из атак взорвалась бомба, в результате чего семь солдат погибли или были ранены, заявило ИГИЛ. Нападение произошло «в прошлый четверг», 22 мая, в пустыне южной провинции Суэйда.
В другом заявлении группировка сообщила, что в соседнем районе был еще один взрыв, а его жертвами стали члены поддерживаемой США Свободной сирийской армии. Как следствие, погиб один боец, еще трое получили ранения.
В Сирийской обсерватории по правам человека, находящейся в Великобритании, заявили, что в результате нападения на правительственные войска погиб один мирный житель, а трое солдат получили ранения. В обсерватории назвали случившееся первым подобным нападением на сирийские войска, о котором заявило ИГИЛ, с момента падения режима Башара Асада в декабре 2024 года.