«Թուրքիան ակնկալում է, որ Իրանը կաջակցի Զանգեզուրի միջանցքի հետ կապված քայլերին»․ Էրդողան
Թուրքիան ցանկանում է, որ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը հնարավորինս շուտ ավարտվի։ Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
«Մենք գոհունակությամբ ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռնարկված քայլերը։ Խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ համաձայնությունը համարում ենք կայունության ճանապարհին նշանակալի առաջընթաց։ Ցանկանում ենք, որ այս գործընթացն ավարտվի որքան հնարավոր է շուտ»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։
«Մենք անցնում ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման աստիճանական գործընթացով։ Մենք կտեսնենք, որ մեր երկրները կշահեն դրանից», ասել է Թուրքիայի նախագահը՝ հույս է հայտնելով, որ Իրանը նույնպես կօգնի այդ հարցում։
«Թուրքիան ակնկալում է, որ Իրանը կաջակցի Զանգեզուրի միջանցքի հետ կապված այն քայլերին, որոնք կնպաստեն տարածաշրջանում խաղաղությանը, կայունությանը և զարգացմանը»,- ասել է Էրդողանը։

"Турция ожидает, что Иран поддержит шаги, связанные с Зангезурским коридором" - Эрдоган
Турция хочет, чтобы процесс подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном был завершен как можно скорее. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
«Мы с удовлетворением приветствуем шаги, предпринятые между Азербайджаном и Арменией. Мы считаем согласование текста мирного договора значительным шагом на пути к стабильности. Мы хотим, чтобы этот процесс был завершен как можно скорее», — заявил президент Турции.
Эрдоган выразил надежду, что Иран также поможет в этом вопросе.
«Турция ожидает, что Иран поддержит шаги, связанные с Зангезурским коридором, которые будут способствовать миру, стабильности и развитию в регионе», — заявил Эрдоган.