«ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը հզոր ուղերձ կլինի Եվրոպային»․ Ֆիցո
Սլովակիան և Հայաստանը երկկողմ բարեկամական հարաբերություններ են զարգացնում և կիսում քրիստոնեական ընդհանուր ժառանգություն։ Այս մասին հայտարարել է Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն՝ Երևանում մեկնարկած «Երևանի երկխոսություն» միջազգային համաժողովին։
Ֆիցոն ընդգծել է Սլովակիայի և ՀՀ-ի՝ առևտրի, միջուկային էներգիայի, պաշտպանության և տուրիզմի ոլորտներում համագործակցությունը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու ՀՀ-ին՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում։
«Սլովակիան ողջունում է ՀՀ-ի և ԵՄ-ի սերտ հարաբերությունները։ Մեր երկիրը կշարունակի աջակցել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությանը, որը բազմիցս ապացուցել է իր արդյունավետությունը»,- նշել է Ֆիցոն։
Անդրադառնալով ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև վերջնական խաղաղության հասնելու գործընթացին՝ նշել է․
«ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը հզոր ուղերձ կլինի Եվրոպային, որ հակամարտությունները կարող են լուծվել դիվանագիտական երկխոսության միջոցով, և Սլովակիան պատրաստ է լիովին աջակցել այդ գործընթացին ուղղված ձեր ջանքերին»։

"Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном станет мощным сигналом для Европы" - Фицо
Словакия и Армения развивают дружественные двусторонние отношения и разделяют общее христианское наследие. Об этом заявил премьер-министр Словакии Роберт Фицо на международной конференции «Ереванский диалог», стартовавшей в Ереване.
Фицо подчеркнул сотрудничество Словакии и Армении в сферах торговли, ядерной энергетики, обороны и туризма и выразил готовность поддержать Армению в ее отношениях с ЕС.
«Словакия приветствует тесные отношения между Арменией и ЕС. Наша страна продолжит оказывать поддержку Миссии наблюдателей ЕС в Армении, которая неоднократно доказывала свою эффективность», — отметил Фицо.
Говоря о процессе достижения окончательного мира между Арменией и Азербайджаном, Фицо отметил:
«Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном станет мощным сигналом для Европы о том, что конфликты можно разрешить путем дипломатического диалога, и Словакия готова полностью поддержать ваши усилия в этом процессе».