«ՌԴ-Ուկրաինա բանակցությունների հաջորդ փուլը կարող է տեղի ունենալ Վատիկանում»․ #WSJ
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունների ևս մեկ փուլ կարող է տեղի ունենալ Վատիկանում՝ հունիսի կեսերին, հաղորդում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Ըստ լրատվամիջոցի՝ այս բանակցություններին ներկա կլինի նաև ԱՄՆ պատվիրակությունը։ Պատվիրակության կազմում կլինեն պետքարտուղար և ազգային անվտանգության խորհրդականի պաշտոնակատար Մարկո Ռուբիոն և Ուկրաինայի հարցերով նախագահի դեսպան Քիթ Քելլոգը։
Նոր Հռոմի պապ Լևոն XIV-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Սուրբ Աթոռը պատրաստ է նպաստել Ուկրաինայում խաղաղության գործընթացին, այդ թվում՝ հյուրընկալել բանակցություններ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ողջունել էր այս նախաձեռնությունը։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունների նախորդ փուլը տեղի էր ունեցել Մայիսիս 16-ին՝ Ստամբուլում։

#WSJ։ "Следующий раунд российско-украинских переговоров может состояться в Ватикане"
Новый раунд переговоров между Россией и Украиной может состояться в Ватикане в середине июня, утверждает газета Wall Street Journal со ссылкой на источники.
По словам собеседников издания, президент США Дональд Трамп в прошлое воскресенье заявил европейским лидерам, что может направить на эти переговоры американского госсекретаря Марко Рубио и спецпосланника Кита Келлога.
"Переговоры в Ватикане, как ожидается, начнутся в середине июня", - сообщает газета.
Ранее папа Римский Лев XIV в разговоре с премьер-министром Италии Джорджей Мелони подтвердил готовность принять в Ватикане переговоры между Россией и Украиной.