ԱՄՆ-ն վերանայում է «Թալիբան»-ի կարգավիճակը` որպես ահաբեկչական կազմակերպություն
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Աֆղանստանը կառավարող «Թալիբան» շարժման կարգավիճակը ներկայում վերանայվում է։ Նրա խոսքով՝ սա կապված է Աֆղանստանից ամերիկացիների ազատ արձակման հետ։
«Ես կարծում եմ, որ այս կարգավիճակն այժմ կրկին վերանայվում է, քանի որ, ինչպես գիտեք, վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում մենք որոշակի հաջողությունների ենք հասել որոշ ձերբակալված ամերիկացիների ազատ արձակման հարցում»,- ասել է Մարկո Ռուբիոն Ներկայացուցիչների պալատում կայացած լսումների ժամանակ:
«Մենք մի շարք որոշումներ ունենք նրանց ընդգրկման վերաբերյալ, որոնք, ի վերջո, հիմնված կլինեն Աֆղանստանի նկատմամբ մեր ապագա քաղաքականության վերաբերյալ ամբողջական մոտեցման վրա։ Մենք հստակ պատկերացում ունենք, թե ովքեր են նրանք և ինչ են արել անցյալում։ Մենք կցանկանայինք տեսնել նրանցից ավելի մեծ համագործակցություն «Ալ-Քաիդայի» և երկրի այլ տարրերի դեմ պայքարում, որոնց մենք կցանկանայինք տեսնել՝ որպես պայքարի թիրախներ։ Այսպիսով, կարծում եմ, որ սա այն գործիքների մի մասն է, որն ունի նախագահը որպես լծակ՝ նրանց կողմից համագործակցությունը ընդլայնելու համար», - ավելացրել է նա։
Շարժումն այժմ Միացյալ Նահանգներում ունի «Հատուկ նշանակված գլոբալ ահաբեկչի» (SDGT) կարգավիճակ։ վերագրվում է համաշխարհային մակարդակով ահաբեկչական գործունեության հետ կապված կազմակերպություններին, ինչը ենթադրում է ավելի լայն պատժամիջոցներ։
Մարտին ԱՄՆ-ի իշխանությունները հայտարարեցին Աֆղանստանի հետ բանակցությունների արդյունքում ԱՄՆ-ի քաղաքացի Ջորջ Գլեզմանի ազատ արձակման մասին։ Ամերիկացին ձերբակալվել էր երկրի հետախուզական ծառայությունների կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերին։ Հունվարին Աֆղանստանը գերիների փոխանակման շրջանակներում ազատ արձակեց ԱՄՆ-ի ևս երկու քաղաքացիների։

Рубио: статус «Талибана» в США как террористической организации пересматривается
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что статус правящего в Афганистане движения «Талибан» (признано в РФ террористическим и запрещено), признанного в Соединенных Штатах террористическим, сейчас пересматривается. По его словам, это связано с освобождением американцев из Афганистана.
«Я полагаю, что этот статус сейчас снова пересматривается, поскольку, как вы знаете, за последние несколько недель мы добились определенного успеха в освобождении некоторых задержанных американцев»,— сказал Марко Рубио на слушаниях в Палате представителей (цитата по «РИА Новости»).
«Нам предстоит принять ряд решений по вопросу их включения, которые в итоге будут основаны на целостном подходе к тому, какой, по нашему мнению, должна быть наша будущая политика в отношении Афганистана. Мы четко осознаем, кто они такие и что они сделали в прошлом. Мы хотели бы видеть от них больше сотрудничества в вопросе борьбы с "Аль-Каидой" (запрещенной в РФ террористической сетью.— ''Ъ'') и с другими элементами в стране, которые мы хотели бы видеть в качестве объектов для борьбы. Поэтому я думаю, что это часть того набора средств, который есть у президента в качестве рычага для расширения сотрудничества с их стороны»,— добавил он.
Так он ответил на вопрос о том, будет ли «Талибан» (признан в РФ террористическим и запрещен) внесен в список «иностранной террористической организацией» (FTO; подразумевается, что организация представляет угрозу для безопасности США). Сейчас движение в США имеет статус «Глобальный террорист особого значения» (SDGT; присваивается организациям, связанным с террористической деятельностью на глобальном уровне). Включение в список FTO предполагает более широкие санкции.
В марте американские власти сообщили об освобождении гражданина США Джорджа Глезманна в результате переговоров с Афганистаном. Американец был задержан разведслужбами страны в декабре 2022 года. В январе в рамках обмена заключенными Афганистан освободил еще двух граждан США.