Պակիստանը և Հնդկաստանը համաձայնել են զորքերը հետ քաշել
Պակիստանը և Հնդկաստանը համաձայնել են մինչև մայիսի վերջ զորքերը վերադարձնել վերջին հակամարտությունից առաջ եղած դիրքեր, FP-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Պակիստանի անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Հիշեցնենք՝ չորսօրյա հակամարտության ընթացքում, որի պատճառն անցյալ ամիս Հնդկաստանի կողմից վերահսկվող Քաշմիրում զբոսաշրջիկների վրա զինված հարձակումն էր, զոհվել էր ավելի քան 70 մարդ։
Ռազմական գործողությունների մեկնարկից չորս օր անց Հնդկաստանը և Պակիստանը համաձայնել են մայիսի 10-ից դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
«Զորքերը մայիսի վերջին կվերադառնան հակամարտությունից առաջ եղած դիրքեր»,- ասել է պակիստանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան։

Пакистан и Индия договорились вернуть войска на прежние позиции
Индия и Пакистан согласились отвести силы на позиции по состоянию до начала конфликта к концу мая, передает агентство Франс Пресс со ссылкой на пакистанский источник в области безопасности.
"Войска будут отведены на позиции, которые они занимали до начала конфликта, к концу мая", - заявил агентству источник.
Отношения между Индией и Пакистаном в очередной раз накалились после теракта рядом с городом Пахалгам в индийском регионе Джамму и Кашмир 22 апреля. В результате нападения террористов погибли 25 индийцев и один гражданин Непала.
Ночью 7 мая минобороны Индии объявило, что в ответ на теракт в Пахалгаме провело операцию "Синдур", нанеся удар по "террористической инфраструктуре" на территории Пакистана.
По итогам четырех дней с начала операции Индия и Пакистан договорились прекратить все обстрелы и военные действия на земле, в воздухе и на море с 10 мая.