«Երկուշաբթի հեռախոսազրույց կունենամ Պուտինի, ապա՝ Զելենսկու և ՆԱՏՕ-ի երկրների ղեկավարների հետ». Թրամփ
Շաբաթ, 17 մայիսի, 2025 թ., 20:48
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի առավոտյան հեռախոսազրույց կունենա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Այս մասին, BBC-ի փոխանցմամբ, գրառում է կատարել Թրամփը:
Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ երկուշաբթի՝ ժամը 10․00-ին, Թրամփը հեռախոսազրույց կունենա Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որին կհաջորդի Վլադիմիր Զելենսկու և ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների հետ հեռախոսազրույցը։
«Հեռախոսազրույց կունենամ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ», - գրել է Թրամփը իր Truth Social սոցիալական ցանցում։ -Զրույցի թեման կլինի «արյան բաղնիքի» դադարեցումը, որի պատճառով ամեն շաբաթ ավելի քան 5000 ռուս և ուկրաինացի զինվոր է մահանում։ Զրույցի թեմաներից կլինի նաև առևտուրը»։
ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Պուտինի հետ զրույցից հետո նախատեսում է խոսել Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու, ապա՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ տարբեր երկրների ղեկավարների հետ։
«Հուսով եմ՝ արդյունավետ օր կլինի, կկնքվի հրադադար և կավարտվի այս դաժան պատերազմը, որը երբեք չպետք է սկսվեր»,- հավելել է նա։

"В понедельник у меня будет телефонный разговор с Путиным, затем с Зеленским и союзниками по НАТО" - Трамп
Суббота, 17 Мая, 2025 года, 20:48
Трамп анонсировал разговор с Путиным в понедельник утром. После этого он поговорит с Зеленским и членами НАТО
Дональд Трамп заявил, что в 10:00 понедельника он проведет телефонный разговор с российским лидером Владимиром Путиным, а затем созвонится с Владимиром Зеленским и союзниками по НАТО.
«Я поговорю по телефону с президентом России Владимиром Путиным, — написал Трамп в своей соцсети Truth Social. — Темой звонка будет прекращение „кровавой бани“, которая приводит к гибели в среднем более чем 5 тыс. российских и украинских военных в неделю, а также торговля».
«После этого я буду говорить с президентом Украины Зеленским, а затем с различными членами НАТО», — продолжил Трамп.
«Надеюсь, это будет продуктивный день, произойдет перемирие, и эта очень жестокая война, война, которая не должна была начаться, закончится», — сказано в посте Трампа.