Թրամփը Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերը բարձրացրեց մինչև 125%
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների առևտրային մաքսատուրքերի անհապաղ բարձրացման մասին՝ մինչև 125%-ի:
«Հիմնվելով համաշխարհային շուկաների նկատմամբ Չինաստանի ցուցաբերած հարգանքի բացակայությունից՝ ես սակագինը բարձրացնում եմ մինչև 125%, այս որոշումն ուժի մեջ է մտնում անմիջապես»,- ասել է նա։
Միաժամանակ Թրամփը 90-օրյա դադար է հայտարարել այլ երկրների համար՝ այս ընթացքում տուրքերը կկրճատվեն 10%-ով։ Նրա խոսքով՝ այս որոշումն ընդունվել է ի պատասխան ավելի քան 75 երկրների խնդրանքների, որոնք իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել բանակցություններ վարել առևտրի, մաքսատուրքերի և արժութային քաղաքականության հարցերի շուրջ։

Пошлины для Китая подняты до 125%
Президент США Дональд Трамп объявил о немедленном повышении торговых пошлин на товары из Китая до 125%.
«Исходя из отсутствия уважения, которое Китай проявил к мировым рынкам, я повышаю тариф до 125%. Это решение вступает в силу немедленно», — заявил он.
При этом в отношении других стран Трамп объявил 90-дневную паузу: на этот период пошлины будут снижены на 10%. По его словам, такое решение принято в ответ на обращения более 75 стран, выразивших готовность к переговорам по вопросам торговли, тарифов и валютной политики.