«ՆԱՏՕ-ի երկրների զորակազմի տեղակայումն Ուկրաինայում անընդունելի է»․ Պեսկով
Կրեմլն ուշադիր հետևում է Ուկրաինայում զորքեր տեղակայելու Եվրոպայի ծրագրերի մասին բոլոր հաղորդումներին, դրանք անհանգստություն են հարուցում։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ նշելով, որ նման հայտարարությունները երբեմն հակասական են լինում։
Ավելի վաղ բրիտանական The Daily Telegraph թերթը, հղում անելով արևմտյան պաշտոնյաներին, հայտնել էր, որ Ուկրաինայի եվրոպացի դաշնակիցները մտադիր են Վաշինգթոնին առաջարկել եվրոպական երկրներից 30 հազարանոց զորք տեղակայել երկրում։
«Սա մեզ մտահոգում է, քանի որ խոսքը ՆԱՏՕ-ի երկրների հնարավոր ռազմական զորակազմ ուղարկելու մասին է, սա բոլորովին այլ իմաստ է ստանում մեր անվտանգության տեսանկյունից, ուստի այս թեման կարևոր է մեզ համար»,- ճեպազրույցում ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
«ՆԱՏՕ-ի երկրների զորակազմի տեղակայումն Ուկրաինայի տարածքում մեզ համար չի կարող ընդունելի լինել»,- ընդգծել է Պեսկովը։

"Размещение воинских контингентов стран НАТО на Украине неприемлимо" - Песков
Кремль внимательно отслеживает все сообщения о планах Европы разместить своих военных на Украине, они вызывают обеспокоенность. Об этом на брифинге заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, отметив, что заявления на этот счет иногда противоречивы.
Ранее британская The Daily Telegraph, ссылаясь на западных чиновников, сообщила, что Европейские союзники Украины намерены предложить Вашингтону разместить там меньше 30 тыс. военных из стран Европы.
"Это вызывает нашу обеспокоенность, потому что речь идет о направлении воинских контингентов, о возможном эвентуальном направлении воинских контингентов стран НАТО на Украине, это приобретает совсем иное значение с точки зрения нашей безопасности, поэтому эта тема важная для нас", - сказал представитель Кремля на брифинге.
"Размещение воинских контингентов стран НАТО на территории Украины не может для нас быть приемлемым", - подчеркнул Песков. Он напомнил, что об этом ранее говорил и министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.