Բալթյան երկրները միացան եվրոպական մայրցամաքային էլեկտրացանցին
Բալթյան երկրներն այսօր ավարտեցին իրենց էներգահամակարգերի համաժամանակեցումը եվրոպական մայրցամաքային էլեկտրացանցերի հետ:
«Դա թույլ է տալիս բալթյան երկրներին գործարկել իրենց էլեկտրացանցերը՝ սերտ համագործակցելով մայրցամաքային եվրոպական բոլոր երկրների հետ՝ կայուն և հուսալի հաճախականությունների վերահսկմամբ, ինչը զգալիորեն մեծացնում է տարածաշրջանային էներգետիկ անվտանգությունը»,- ասել է էստոնական Elring էներգետիկ ընկերությունը:
Շաբաթ օրը Լիտվան, Լատվիան և Էստոնիան անջատել են իրենց էներգահամակարգերը Ռուսաստանի գլխավորած BRELL (Բելառուս-Ռուսաստան-Էստոնիա-Լատվիա-Լիտվա) էլեկտրացանցից և մեկ օրից ավելի աշխատել են մեկուսացված վիճակում: Այդ ժամանակ Բալթյան երկրների էներգահամակարգն աշխատում էր առանց այլ հաճախականության գոտիների միացման, իսկ էլեկտրաէներգիայի սպառումն ապահովում էին տեղական էլեկտրակայանները, ինչպես նաև Էստոնիա-Ֆինլանդիա և Լիտվա-Շվեդիա կապերը։ Կիրակի օրը Բալթյան համակարգի օպերատորներն ստուգեցին լարման մակարդակները՝ ապահովելու ցանցի կայունությունը, փորձարկեցին լարման ավտոմատ կարգավորման համակարգերի արձագանքը փոփոխություններին և սկսեցին համաժամանակեցնել իրենց էլեկտրական ցանցերը մայրցամաքային Եվրոպայի հաճախականությունների միջակայքի հետ:
Լատվիան, Լիտվան և Էստոնիան դարձել են ԵՄ անդամ վերջին երկրները, որոնք միացել են մայրցամաքային եվրոպական ցանցին: Բալթյան երկրները միացված են մայրցամաքային եվրոպական սինխրոն գոտուն Լիտվայի և Լեհաստանի էլեկտրահաղորդման LitPol Link կապի միջոցով:
Բալթյան հաղորդման համակարգերի օպերատորներն այս նախագծին նախապատրաստվել են ավելի քան 15 տարի: Բալթյան երկրների էլեկտրաէներգետիկ համակարգի հզորացման համար ընդհանուր առմամբ ներդրվել է 1,6 մլրդ եվրո, որի 75 տոկոսը ստացվել է եվրոպական համաֆինանսավորումից։ Բալթյան երկրներում և Լեհաստանում ավարտվել է ենթակառուցվածքների շինարարությունը. կառուցվել են 1400 կմ բարձրավոլտ գիծ, 7 նոր ենթակայան, վերակառուցվել է ավելի քան 40 ենթակայան, բացի այդ, կառուցվել է 6 համաժամանակյա փոխհատուցիչ, 3-ը գտնվում են կառուցման փուլում։
Կիրակի օրը Վիլնյուսում հանդիպում կանցկացվի՝ նվիրված Բալթյան երկրների՝ եվրոպական մայրցամաքային ցանցին միանալուն։ Դրան կմասնակցեն Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, Լատվիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի և Լեհաստանի նախագահները։

Страны Балтии завершили процедуру присоединения электросистем к европейской сети
Страны Балтии завершили в воскресенье синхронизацию электросистем с континентальной европейской электросетью.
"Синхронизация позволяет странам Балтии управлять своими электросетями в тесном сотрудничестве со всеми другими странами континентальной Европы, со стабильным и надежным контролем частоты, что значительно повышает региональную энергетическую безопасность", - сообщила эстонская энергетическая компания Elering.
В субботу Литва, Латвия и Эстония отключили свои энергосистемы от возглавляемой Россией электросети БРЭЛЛ (Белоруссия-Россия-Эстония-Латвия-Литва) и более суток работали в изолированном режиме. В это время энергосистема балтийских стран функционировала без связи с другими частотными зонами, а потребление электроэнергии обеспечивалось местными электростанциями, а также соединениями Эстония-Финляндия и Литва-Швеция. В воскресенье балтийские системные операторы для обеспечения стабильности сети провели проверки уровней напряжения, протестировали реагирование систем автоматического регулирования напряжения на изменения, приступили к синхронизации своих электрических сетей с частотным диапазоном континентальной Европы.
Латвия, Литва и Эстония стали последними странами-членами ЕС, которые присоединились к континентальной европейской сети. Страны Балтии подключены к континентальной европейской синхронной зоне через литовско-польское соединение линий электропередачи LitPol Link.
Операторы систем передачи Балтии готовились к этому проекту более 15 лет. В укрепление электроэнергетической системы стран Балтии было инвестировано в общей сложности 1,6 миллиарда евро, из которых 75 процентов поступило из европейского софинансирования. Завершена инфраструктура в странах Балтии и Польше - построено 1 400 км высоковольтных линий, семь новых подстанций, реконструировано более 40 подстанций, кроме того, построено шесть синхронных компенсаторов, а три находятся в стадии строительства.
В воскресенье в Вильнюсе состоится встреча по случаю присоединения стран Балтии к европейской континентальной европейской сети. В ней примут участие председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, президенты Латвии, Литвы, Эстонии и Польши.