Բայդենը փորձում է միջոց գտնել TikTok-ի ամբողջական արգելափակումից խուսափելու համար․ #NBC
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը փորձում է միջոց գտնել՝ խուսափելու ԱՄՆ-ի բնակիչների համար TikTok սոցիալական ցանցի արգելափակումից, որի մասին օրենքը ուժի մեջ կմտնի հունվարի19-ից։ Այս մասին հայտնում է NBC հեռուստաալիքը։
«Ամերիկացիները չպետք է վախենան, որ TikTok-ը հանկարծ կարգելափակվի կիրակի օրը»,- ասել է Բայդենի վարչակազմի անանուն պաշտոնյան՝ հավելելով, որ իրենք միջոցներ են փնտրում, թե ինչպես կիրառել արգելքը՝ առանց սոցիալական մեդիայի հարթակն ամբողջությամբ փակելու։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 19-ից ԱՄՆ-ում ուժի մեջ կմտնի TikTok-ի արգելքը, քանի որ չինական ByteDance ընկերությունը, որին պատկանում է այն, չի վաճառել սոցիալական ցանցը նոր սեփականատերերին։ Արգելքը տեսականորեն կարող է վիճարկվել Գերագույն դատարանի կողմից մինչ այդ ամսաթիվը:

NBC: администрация Байдена пытается найти способ избежать полной блокировки TikTok
Администрация президента США Джо Байдена пытается найти способ, чтобы избежать полной блокировки доступа жителям США к социальной сети TikTok 19 января, когда вступит в силу запрет на ее работу. Об этом сообщает телеканал NBC со ссылкой на источники.
"Американцы не должны опасаться того, что TikTok внезапно окажется заблокирован в воскресенье", - сказал неназванный сотрудник администрации Байдена, добавив, что чиновники изучают, как реализовать на практике запрет соцсети так, чтобы она не прекратила работу полностью.
19 января в США вступит в силу запрет на работу TikTok, поскольку владеющая ей китайская компания ByteDance не продала соцсеть новым владельцам. Теоретически запрет может быть оспорен Верховным судом до этой даты.