Սեուլը հաստատել է ուկրաինացիների կողմից հյուսիսկորեացի զինվորների գերեվարումը
Հարավային Կորեայի Ազգային հետախուզական ծառայությունը (NIS) կիրակի օրը՝ հունվարի 12-ին, հաստատել է Ուկրաինայի կողմից Ռուսաստանի Կուրսկի մարզում երկու հյուսիսկորեացի զինվորների գերեվարումը երեք օր առաջ։
Հարավկորեական Yonhap լրատվական գործակալությունը, վկայակոչելով NIS-ի տվյալները, նույնպես հաստատել է, որ զինվորներից մեկը, երբ հարցաքննվել է ուկրաինացի քննիչների կողմից, խոսել է նոյեմբերին իր՝ Ռուսաստան ժամանելու մասին, որտեղ նա ռազմական վերապատրաստում է անցել ռուսական զորքերում։ Գերի ընկած զինվորը խոստովանել է նաև, որ հյուսիսկորեացի զինվորները «զգալի կորուստներ են կրել»՝ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ պատերազմին մասնակցելու ժամանակ։ ԱԱԾ-ն հաստատել է նաև Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայության (SBU)՝ նախօրեին հրապարակած տվյալները, որ Փհենյանի զինծառայողը սկզբում կարծել է, որ իրեն ուղարկել են Ռուսաստան զորավարժությունների, և միայն Ռուսաստանի Դաշնություն ժամանելուն պես է հասկացել, որ իրեն ուղարկել են մարտական ​​առաջադրանքով:
Բացի այդ, NIS-ը հայտնել է, որ երկու հյուսիսկորեացի զինվորներից մեկը «չորս-հինգ օր սնունդ կամ ջուր չի ստացել» մինչև գերի ընկնելը: Հարավային Կորեայի ծառայությունը շարունակում է համագործակցել ՈՒԱԱԾ-ի հետ՝ պատերազմին մասնակցած հյուսիսկորեացի զինվորների մասին տեղեկություններ փոխանակելու համար, ասվում է Yonhap-ի հայտարարության մեջ։
Նախօրեին նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտնել էր Կուրսկի շրջանում Ուկրաինայի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից հյուսիսկորեացիներին գերեվարելու մասին՝ հրապարակելով նրանց լուսանկարները։ «Սրանք երկու զինվորներ են, ովքեր թեև վիրավորվել են, սակայն ողջ են մնացել, բայց տեղափոխվել են Կիև և շփվում են քննիչների հետ»,- գրել է նա։
Զելենսկին հանձնարարել է ապահովել լրագրողների մուտքն այս գերիների մոտ։ «Աշխարհը պետք է իմանա, թե ինչ է կատարվում»,- հավելել է նախագահը։
Բանտարկյալները խոսում են միայն կորեերեն, և նրանց հետ շփումը տեղի է ունենում թարգմանիչների միջոցով՝ համագործակցելով հարավկորեական հետախուզության հետ։ Նրանցից մեկը՝ 2005 թվականին ծնված, գերեվարման պահին ունեցել է ռուսական զինգրքույկ, որը տրվել է Տուվայի Հանրապետությունում գրանցված մեկ այլ անձի անունով: Հարցաքննության ժամանակ նա հայտարարել է, որ փաստաթուղթն իրեն տրվել է 2024 թվականի աշնանը, երբ հյուսիսկորեացի զինվորականների խումբը մեկ շաբաթ մարտական ​​պատրաստություն է անցել ռուսների հետ։

Сеул подтвердил захват Киевом в плен северокорейских военных
Национальная разведывательная служба (NIS) Южной Кореи в воскресенье, 12 января, подтвердила произошедший тремя днями ранее захват в плен Украиной двух северокорейских солдат в российской Курской области.
Южнокорейское информагентство Yonhap со ссылкой на данные NIS также подтвердило, что один из солдат на допросе украинских следователей рассказал о своем прибытии в РФ в ноябре, где он прошел военную подготовку в российских войсках. Захваченный в плен военный также признал, что северокорейские солдаты «понесли значительные потери», принимая участие в войне против Украины на стороне России. NIS также подтвердила озвученные накануне данные Службы безопасности Украины (СБУ), что изначально солдат Пхеньяна считал, что он отправлен в Россию на военные учения, и только по прибытии в РФ понял, что его отправили на боевое задание.
Кроме того, NIS заявила, что один из двоих северокорейских солдат до взятия в плен «не получал ни еды, ни воды в течение четырех-пяти дней». Служба Южной Кореи продолжает сотрудничать с СБУ для обмена информацией о северокорейских солдатах, принимающих участие в войне, отмечается в сообщении Yonhap.
О взятии военнослужащими ВСУ в Курской области в плен северокорейцев сообщил накануне президент Владимир Зеленский, опубликовав их фотографии. «Это двое солдат, которые хоть и были ранены, но выжили, были доставлены в Киев, общаются со следователями СБУ», - написал он.
Зеленский поручил СБУ обеспечить журналистам доступ к этим пленным. «Мир должен знать, что происходит», - добавил президент.
Пленные говорят только на корейском, общение с ними происходит через переводчиков во взаимодействии с разведкой Южной Кореи. Один из них, 2005 года рождения, по данным СБУ, на момент взятия в плен имел при себе военный билет РФ, выданный на имя другого лица с регистрацией в Республике Тува. Во время допроса он заявил, что документ ему выдали осенью 2024 года, когда группа северокорейских военных в течение недели проходила боевое слаживание с россиянами.