Դանիայի իշխանությունները մտադիր են Թրամփի հետ քննարկել Գրենլանդիայում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայության ընդլայնումը
Կիրակի, 12 հունվարի, 2025 թ., 00:14
Axios հարթակը, վկայակոչելով աղբյուրներին, պնդում է, որ Դանիայի իշխանությունները Դոնալդ Թրամփի շրջապատին ասել են, որ պատրաստ են ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում հաղթողի հետ քննարկել Գրենլանդիայում ամերիկյան ռազմական ներկայության ընդլայնումը։
Կոպենհագենը ծրագրում է համոզել Թրամփին, որ ԱՄՆ-ն կարիք չունի Գրենլանդիայի նկատմամբ հավակնություններ ներկայացնելու, որպեսզի վերացնի նորընտիր նախագահի մտահոգություններն անվտանգության հետ կապված:
ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում հաղթած Դոնալդ Թրամփը 2024 թվականի դեկտեմբերին Գրենլանդիայի անեքսիան անվանեց «բացարձակ անհրաժեշտություն»՝ մեկնաբանելով գործարար Քեն Հովերիին Դանիայում ԱՄՆ դեսպան նշանակելու որոշումը։ Ավելի ուշ Թրամփը հստակ պատասխան չտվեց այն հարցին, թե բացառո՞ւմ է արդյոք Գրենլանդիայի՝ ԱՄՆ-ին ռազմական ճանապարհով կցելու հնարավորությունը։

Axios: власти Дании намерены обсудить с Трампом расширение американского военного присутствия в Гренландии
Воскресенье, 12 Января, 2025 года, 00:14
Портал Axios со ссылкой на источники утверждает, что власти Дании заявили окружению Дональда Трампа о готовности обсуждать с победителем президентских выборов в США расширение американского военного присутствия в Гренландии.
Копенгаген, как заявили журналисты США, планируют убедить Трампа, что США не обязательно предъявлять претензии на Гренландию, чтобы снять опасения избранного президента по вопросам безопасности.
Дональд Трамп, одержавший победу на выборах президента США, в декабре 2024 года назвал присоединение к стране Гренландии "абсолютной необходимостью", прокомментировав таким образом решение назначить предпринимателя Кена Хауэри американским послом в Дании. Впоследствии Трамп не дал однозначного ответа на вопрос, исключает ли он возможность присоединения Гренландии к стране вооруженным путем.