ԱՄՆ-ի 3 քաղաքացի մահապատժի է դատապարտվել աֆրիկյան երկրում հեղաշրջման փորձի համար
Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում դատարանը մահապատժի է դատապարտել ԱՄՆ-ի երեք քաղաքացու՝ այս տարվա մայիսին հեղաշրջման փորձ կատարելու համար, հայտնում է Reuters-ը։
Ամերիկացիները սեպտեմբերի 13-ին դատապարտված 37 մեղադրյալների թվում են։
Նշենք, որ մայիսին զինված խմբավորումները կարճ ժամանակով գրավել էին նախագահական գրասենյակը մայրաքաղաք Կինշասայում։ Խմբավորման առաջնորդ, Կոնգոյի քաղաքական գործիչ Քրիստիան Մալանգան, ով ապրում էր ԱՄՆ-ում, սպանվել է անվտանգության ուժերի կողմից։ Նրա որդին՝ Մարսել Մալանգան, որդու ընկերը՝ Թայլեր Թոմսոնը և բիզնես գործընկեր Բենջամին Զալման-Պոլունը մահապատժի են դատապարտվել։ Նրանք բոլորն էլ ԱՄՆ-ի քաղաքացիներ են։
Մալանգան, Թոմսոնը և Զալման-Պոլունը մեղավոր են ճանաչվել դավադրության, ահաբեկչության և այլ հանցագործությունների համար։ Դատավճիռն ընթերցվել է հեռուստատեսության ուղիղ եթերում։ Մարսել Մալանգան պնդում էր, որ հայրն սպառնացել է սպանել իրեն, եթե ինքը չմասնակցի հեղաշրջմանը։ Նրա խոսքով՝ սա իր առաջին այցն էր երկիր՝ հոր հրավերով, ում երկար տարիներ չէր տեսել։
Ընդհանուր առմամբ, դատարանի առջև է կանգնել մոտ 50 մարդ, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի, Կանադայի, Բելգիայի, Կոնգոյի քաղաքացիներ։ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ ուշադիր հետևում է գործընթացին և հիշեցրել է դատավճիռը բողոքարկելու հնարավորության մասին:

Трех американцев приговорили к смерти за попытку госпереворота в африканской стране
В Демократической Республике Конго суд приговорил троих граждан США к смертной казни за попытку госпереворота в мае этого года, сообщает Reuters.
Американцы были среди 37 обвиняемых, которым 13 сентября был вынесен приговор. Напомним, в мае вооруженные группы на короткое время захватили офис президента в столице Киншасе. Лидер группы, конголезский политик Кристиан Маланга, проживавший в США, был убит силами безопасности. Его сын Марсель Маланга, друг сына Тайлер Томсон (оба около 20 лет), а также бизнес-партнер Бенджамин Залман-Полун были приговорены к смертной казни. Все они граждане США.
Маланга, Томсон и Залман-Полун признаны виновными в преступном сговоре, терроризме и других преступлениях. Приговор был зачитан в прямом эфире по телевидению. Марсель Маланга утверждал, что отец угрожал убить его, если он не примет участия в перевороте. По его словам, это был его первый визит в страну по приглашению отца, которого он не видел много лет.
Всего перед судом предстали около 50 человек, включая граждан Великобритании, Канады, Бельгии и Конго. Госдепартамент США сообщил, что внимательно следит за процессом, и отметил возможность обжалования приговора.