«Ռուսաստանն իր գործընկերներին երբեք չի դրել «մեզ հետ կամ մեր դեմ» երկընտրանքի առաջ». Զախարովա
![]() Ռուսաստանն իր բարեկամներին, դաշնակիցներին, գործընկերներին երբեք չի դրել «մեզ հետ կամ մեր դեմ» երկընտրանքի առաջ, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ անդրադառնալով Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությանը։ «Մենք նման խնդիր չենք դրել. դա հակասում է մեր հիմնարար սկզբունքներին: Դա Արևմուտքի գործելաոճն է, որն ամբողջությամբ արհամարհում է նրանց շահերը, մտահոգությունները, որոնց հետ ռազմավարական երկխոսություն է հաստատում: Դրա դասական օրինակն Ուկրաինան է»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը: «Արդյոք հայ ժողովուրդը գիտակցո՞ւմ է, որ գործընկերությունը գործնականում չի նշանակում պաշտպանության, խնամատարության, օգնության ցուցաբերում, առավել ևս՝ հայտարարված ծավալի աջակցություն»,- հարցրել է Զախարովան։ Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ այդ մեխանիզմի իրական իմաստը տվյալ երկիրը ԱՄՆ-ի արտաքին կառավարման ներքո տեղափոխելն է։ |