«Սպիտակ տունը մտահոգված չէ Գազայի ծրագրի վերաբերյալ Նեթանյահուի հայտարարություններով»․ #Axios
Սպիտակ տունը մտահոգված չէ Գազայի ծրագրի վերաբերյալ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հայտարարությամբ և այն դիտարկում է որպես Իսրայելում նախընտրական շրջանի մաս։ Այս մասին X սոցիալական ցանցում գրել է Axios-ի լրագրող Բարակ Ռավիդը՝ հղում կատարելով ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյայի։
«Մենք հասկանում ենք Բիբիի քաղաքական կարիքները։ Մենք դեմ չենք, քանի դեռ նա շարունակում է անել այն, ինչ մենք խնդրում ենք, հատկապես Գազայի ուղղությամբ հարվածների սահմանափակման հարցում»,- Ռավիդը մեջբերում է ամերիկացի պաշտոնյայի խոսքերը։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ անցած շաբաթ Նեթանյահուն հեռախոսազրույց է ունեցել նախագահ Թրամփի հատուկ բանագնաց Ջարեդ Քուշների հետ և, չնայած իր թերահավատությանը, խոստացել է հնարավորություն տալ 15 կետից բաղկացած ծրագրին, ինչպես նաև սահմանափակել Գազայի ուղղությամբ հարվածները, որպեսզի հնարավոր լինի սկսել ապառազմականացման գործընթացը։
Նախօրեին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը մերժում է Գազայի հատվածի վերաբերյալ «Խաղաղության խորհրդի» 15 կետից բաղկացած ծրագիրը, իսկ Իսրայելի զինվորականները չեն լքի անկլավը, քանի դեռ «ՀԱՄԱՍ» շարժումն ամբողջությամբ չի զինաթափվել։ New York Times-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Խաղաղության խորհրդի» ներկայացուցիչները կարծում են, որ Իսրայելը, չնայած ծրագրի մերժմանը, պատրաստ է Խորհրդի հետ համագործակցության։

#Axios: Белый дом не обеспокоен заявлениями Нетаньяху о плане по сектору Газа
Администрация президента США Дональда Трампа не волнуется по поводу того, что израильский премьер Биньямин Нетаньяху отверг план по Газе, и считает это элементом предвыборной кампании в Израиле, утверждает издание Axios со ссылкой на источник.
"Высокопоставленный американский чиновник сообщил мне, что Белый дом "не обеспокоен" заявлением Нетаньяху по плану для Газы и рассматривает его как часть предвыборного сезона в Израиле", - написал в соцсети X журналист Axios Барак Равид.
По словам чиновника, на прошлой неделе Нетаньяху говорил по телефону со спецпосланником президента Трампа Джаредом Кушнером и пообещал дать шанс плану из 15 пунктов, несмотря на свой скептицизм, а также ограничить удары по Газе, чтобы мог начаться процесс демилитаризации.
"Мы понимаем политические нужды Биби. Мы не возражаем, пока он продолжает делать то, о чем мы просим, особенно в части ограничения ударов по Газе", - приводит Равид слова американского чиновника.
В воскресенье Нетаньяху заявил, что Израиль отвергает план "Совета мира" из 15 пунктов по сектору Газа, военные не покинут анклав, пока палестинское движение ХАМАС не будет полностью разоружено. Как сообщила газета New York Times, представители организации считают, что Израиль все равно идет на сотрудничество с Советом в Газе.