Բարենցի ծովում 1942 թվականին խորտակված գերմանական նավ են հայտնաբերել
Հետախուզական և ջրասուզական խմբի (RVK) մասնագետները հայտնաբերել են գերմանական «Ուտլանդշորն» ռազմական փոխադրամիջոցը, որը խորտակվել էր 1942 թվականին Պեչենգայի մոտ՝ Բարենցի ծովի հատակում։ Նավը ճանաչվել է իր զանգով, որը կրում էր իր սկզբնական անվանումը՝ «Կարթագենա», հաղորդում է RVK-ն VKT-ում։
«Ուտլանդշորնը» կառուցվել է Համբուրգում 1927 թվականին տեղական նավագնացության ընկերության համար։ Ջուր իջեցվելուց հետո այն անվանվել է «Կարթագենա», իսկ ավելի ուշ վերանվանվել է «Պանամայի գոլֆ»։ 1939 թվականից ի վեր նավը հայտնի է որպես «Ուտլանդշորն»։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի սկսվելուց հետո գերմանական նավատորմը վարձակալել է նավը։ Այն օգտագործվել է Բալթիկ, Հյուսիսային և Նորվեգական ծովերում ռազմական պաշարներ տեղափոխելու համար։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նավը պաշարներ է մատակարարել Արկտիկայում գտնվող գերմանական ստորաբաժանումներին։ 1942 թվականի մարտին «Ուտլանդշերն»-ը Լիինախամարիից դեպի Կիրկենես էր ուղևորվում՝ ուղեկցությամբ երկու պարեկային նավի։ Ֆյորդից դուրս գալիս տրանսպորտային միջոցը բախվել է խորհրդային ծանր ականի։
Պայթյունի հետևանքով նավը խորտակվեց Պեչենգա ծոցի գետաբերանում։ Տասնինը մարդ զոհվել է, իսկ 36-ը փրկվել են գերմանական նավերի անձնակազմի կողմից։
Ռուսական զինվորական կոմիսարիատը նշել է, որ «Ուտլանդշերն»-ը առաջին գերմանական տրանսպորտային միջոցն էր, որը խորտակվել էր խորհրդային նավակների կողմից Արկտիկայում մարտերի ժամանակ, ինչպես նաև առաջին նավը Պեչենգա տարածքում ոչնչացված գերմանական տրանսպորտային միջոցների ցանկում։
Մասնագետները սուզվել են և նկարահանել խորտակված նավը։ «Կարտագենա» անունով զանգ գտնելուց հետո նրանք կարողացան որոշել դրա ինքնությունը։ Խումբը այժմ կշարունակի վերլուծել ստորջրյա նյութերը և արխիվային փաստաթղթերը՝ վավերագրական ֆիլմ պատրաստելու համար։

В Баренцевом море водолазы нашли затонувшее в 1942 году немецкое судно
Специалисты «Разведывательно-водолазной команды» (РВК) обнаружили на дне Баренцева моря немецкий военный транспорт «Утландсхерн», затонувший в 1942 году у Печенги. Опознать судно удалось по корабельному колоколу с его первоначальным названием «Картагена», сообщили в РВК во «ВКонтакте».
«Утландсхерн» построили в Гамбурге в 1927 году для местной судоходной компании. При спуске на воду судно получило название «Картагена», позднее его переименовали в «Голфо де Панама». С 1939 года корабль носил название «Утландсхерн».
С началом Второй мировой войны немецкий флот арендовал транспорт. Его использовали для перевозки военных грузов в Балтийском, Северном и Норвежском морях. В годы Великой Отечественной войны судно доставляло снабжение немецким подразделениям в Заполярье. В марте 1942 года «Утландсхерн» направлялся из Лиинахамари в Киркенес в сопровождении двух сторожевых кораблей. На выходе из фьорда транспорт попал на минное заграждение и подорвался на советской тяжёлой мине КБ.
В результате взрыва судно затонуло в устье губы Печенги. Погибли 19 человек, ещё 36 удалось спасти экипажам немецких кораблей.
В РВК отметили, что «Утландсхерн» стал первым немецким транспортом, потопленным советскими катерами в ходе боёв в Заполярье, а также первым судном в списке немецких транспортов, уничтоженных в районе Печенги.
Специалисты провели погружение и видеосъёмку затонувшего корабля. После обнаружения колокола с названием «Картагена» они смогли установить его принадлежность. Теперь команда продолжит анализ подводных материалов и архивных документов, чтобы подготовить документальный фильм.