Ղազախստանում տարհանվել է 7000 մարդ. փակ է սահմանային անցակետը
![]() Ղազախստանի ազգային անվտանգության կոմիտեի սահմանային ծառայությունը հեղեղումների հետ կապված իրավիճակի պատճառով ուրբաթ օրվանից ժամանակավորապես դադարեցրել է Ռուսաստանի հետ սահմանին գտնվող անցակետերից մեկի աշխատանքը։ Այս մասին հայտնում է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։ «Կոստանայի շրջանում հեղեղումների հետ կապված իրավիճակի պատճառով 2024 թվականի մարտի 29-ից Ժելկուար ավտոմոբիլային անցակետով ժամանակավորապես դադարեցվել է Ղազախստանի Հանրապետության պետական սահմանով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների, բեռների և ապրանքների անցումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։ Ղազախստանի Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տվյալներով՝ ներկայում ջրի տակ են գտնվում ավելի քան 400 մասնավոր բնակելի տուն և 300 բակային տարածք Ակտոբե, Ակմոլա, Կոստանայ, Արևմտյան Ղազախստան, Հյուսիսային Ղազախստան և Պավլոդար շրջաններում։ Հանրապետության 7 մարզերի 26 բնակավայրեր մնում են առանց տրանսպորտային կապի։ Նշվում է, որ քաղաքացիական պաշտպանության ծառայությունների կողմից տարհանվել է գրեթե 6 հազար մարդ, որից գրեթե 2 հազարը՝ երեխա: Ստեղծվել են ժամանակավոր տեղակայման կետեր։ Դրանցում հիմա մոտ 3 հազար քաղաքացիներ են, որոնց տները հեղեղված են։ |
Մահվան ելքով վթարի մասնակից «Tesla»-ի 29-ամյա կին վարորդը ձերբակալվել է
5119:48
4-րդ դասարանի աշակերտները դպրոցում ծեծել են համադասարանցուն
11915:42
Կրակոցներ և ծեծկռտուք՝ «Ֆլամինգո» հյուրանոցային համալիրիում
174Երեկ, 20:30
«Tesla»-ի 29-ամյա աղջիկ վարորդը եղել է ոչ սթափ, չի ունեցել հայկական վարորդական վկայական․ նոր մանրամասներ

Дома ушли под воду за несколько часов. Казахстан накрыло мощным паводком
Пограничная служба Комитета национальной безопасности Казахстана в связи с паводковой ситуацией с пятницы временно приостановила работу одного из пунктов пропуска на границе с Россией. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
"В связи с паводковой ситуацией в Костанайской области с 29 марта 2024 года временно приостановлен пропуск лиц, транспортных средств, грузов и товаров через государственную границу Республики Казахстан в автомобильном пункте пропуска "Желкуар", - говорится в сообщении.
Водителям транспортных средств и лицам, планирующим пересечь границу на этом участке, рекомендуется скорректировать свои маршруты движения с учетом ситуации.
По данным МЧС Казахстана, в настоящее время подтоплены более 400 частных жилых домов и 300 придворовых территорий в Актюбинской, Акмолинской, Костанайской, Западно-Казахстанской, Северо-Казахстанской и Павлодарской областях. Без транспортного сообщения остаются 26 населенных пунктов в семи регионах страны.