Հայաստանում ձերբակալված բելառուսցին ապաստան կստանա
Բելառուսի դեմոկրատական ուժերի առաջնորդ Սվետլանա Տիխանովսկայան Եվրոնեսթի համաժողովի ժամանակ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ: Բարձրացվել Է Բելառուսի ուժայինների պահանջով ձերբակալված Նովիկովի հարցը։ Հայաստանի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ նա քաղաքական ապաստան կստանա, հաղորդում է Տիխանովսկայայի մամուլի ծառայությունը:
Յարոսլավ Նովիկովը չի կարողացել Վրաստանում բուլղարական վիզա ստանալ, ուստի 2024 թվականի փետրվարի սկզբին ստիպված է եղել մեկնել Հայաստան։ Նրան ձերբակալել են, քանի որ երիտասարդը Բելառուսի պահանջով ընդգրկվել է ԱՊՀ միջպետական հետախուզման բազայում: Հայրենիքում նրա դեմ քրեական գործ է հարուցվել բանակում ծառայությունից խուսափելու համար։ Դատարանը նրան կալանքի տակ է առել՝ հետագայում Բելառուս տեղափոխելու համար, իսկ Վերաքննիչ դատարանը օրինական է ճանաչել նրա կալանքը։ Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը Մինսկից ստացել է փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ Բելառուսի ուժայինները պահանջում են արտահանձնել նրան: Նովիկովը քաղաքական ապաստան ստանալու համար դիմել է ՀՀ իշխանություններին։ Օրերս պետք է տեղի ունենար նրա զրույցը Միգրացիոն ծառայության աշխատակիցների հետ։
Մարտի 17-ին հայտնի է դարձել, որ Հայաստանում Բելառուսի ուժայինների պահանջով ձերբակալվել է ոչ միայն Յարոսլավ Նովիկովը, այլ ևս 4 բելառուսցի։ Նրանց բոլորին մեղադրում են ծառայությունից խուսափելու համար։

Задержанный в Армении по запросу Минска белорус Ярослав Новиков получит убежище в этой стране
Лидер белорусских демократических сил Светлана Тихановская в Европарламенте во время конгресса Евронеста встречалась со спикером парламента Армении Аленом Симоняном. Поднимался вопрос Новикова, задержанного по запросу силовиков Беларуси. Представители Армении сообщили, что он получит политическое убежище, сообщает пресс-служба Тихановской.
Ярослав Новиков не смог получить в Грузии болгарскую визу, поэтому в начале февраля 2024 года вынужденно приехал в Армению. Его задержали, поскольку молодой человек был включен в базу межгосударственного розыска СНГ по запросу Беларуси. На родине против него возбуждено уголовное дело за уклонение от службы в армии. Суд взял белоруса под стражу для дальнейшей передачи в Беларусь, а апелляционный суд признал законным его арест. Генеральная прокуратора Армении получила из Минска документы, согласно которым силовые органы Беларуси требуют выдачи. Новиков обратился к армянским властям за политическим убежищем. На днях должен был состояться его разговор с сотрудниками миграционной службы.
17 марта стало известно, что в Армении по запросу силовиков Беларуси задержан не только Ярослав Новиков, а четверо белорусов. Их всех обвиняют в уклонении от призыва на воинскую службу.