«ՆԱՏՕ-ն միջնորդ չէ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններում». Սթոլթենբերգ
ՆԱՏՕ-ն միջնորդ չէ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններում, այլ հանդես է գալիս այս երկրների միջև երկարաժամկետ խաղաղության օգտին, Բաքվում ասել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկարաժամկետ խաղաղությունը շատ կարևոր է։ Երեկ մեր հանդիպման ժամանակ նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանն ավելի քան երբևէ մոտ են խաղաղությանը, և ես լիովին աջակցում եմ դրան», - ասել է Սթոլթենբերգը AzTV-ին տված հարցազրույցում։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հավելել է, որ խաղաղության հաստատումը կնպաստի տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը։ «ՆԱՏՕ-ն միջնորդ չէ ընթացիկ բանակցություններում, այլ աջակցում է երկարաժամկետ խաղաղությանը, քանի որ դա շատ կարևոր է ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ համաշխարհային անվտանգության և կայունության համար։ Խաղաղությունն անհրաժեշտ է ապագա բարգավաճման համար, քանի որ խաղաղ պայմանները նպաստում են տնտեսական զարգացմանը»,- ընդգծել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։

НАТО за долгосрочный мир между Азербайджаном и Арменией
НАТО не посредник в переговорах между Азербайджаном и Арменией, но выступает за долгосрочный мир между этими станами, заявил генсек Североатлантического блока Йенс Столтенберг.
«Долгосрочный мир между Азербайджаном и Арменией очень важен. В ходе нашей вчерашней встречи президент Ильхам Алиев отметил, что Азербайджан и Армения близки к миру как никогда, и я это полностью поддерживаю», - заявил Столтенберг в интервью AzTV.
Генсек НАТО добавил, что установление мира будет способствовать экономическому развитию региона. «НАТО не посредник в проводимых переговорах, но поддерживает долгосрочный мир, поскольку это очень важно и для региональной, и для глобальной безопасности и стабильности. Мир необходим для будущего процветания, так как мирные условия облегчают экономическое развитие», - подчеркнул генсек НАТО.