«Բելգիան ի հայտ է եկել Ռուսաստանի շնորհիվ». Պուտին
Բելգիան՝ որպես անկախ պետություն, առաջացել է մեծապես Ռուսաստանի շնորհիվ, ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ նշելով, որ այսօր դա այլևս նշանակություն չունի։
«Բելգիան աշխարհի քարտեզի վրա մեծ մասամբ հայտնվել է որպես անկախ պետություն՝ մեծապես շնորհիվ Ռուսաստանի և Ռուսաստանի դիրքորոշման: Բայց դա այսօր այլևս նշանակություն չունի»,- ասել է պետության ղեկավարը Համաշխարհային երիտասարդական փառատոնի բելգիացի մասնակցի հետ զրույցում:
Միևնույն ժամանակ, Պուտինը հավելել է, որ կարևոր է, որ Ռուսաստանը «աշխարհի շատ երկրների հետ հարաբերությունների իր պատմությունն ունի և, որպես կանոն՝ այն դրական է»։

Путин: Бельгия появилась благодаря России
Бельгия как независимое государство появилась в значительной степени благодаря России, заявил президент РФ Владимир Путин, отметив, что сегодня это уже не имеет значения.
"Бельгия в значительной степени появилась на карте мира как независимое государство в том числе в значительной степени благодаря России и позиции России. Но это сегодня уже не имеет значения", - сказал глава государства в ходе общения с участниками Всемирного фестиваля молодежи в диалоге с молодым человеком из Бельгии.
При этом, добавил Путин, имеет значение то, что у России "есть со многими странами мира своя предыстория отношений и, как правило, она носит позитивный характер".