Ուկրաինան շուտով արկեր կստանա Չեխիայից
Չեխիայի նախաձեռնությամբ երրորդ երկրներից գնված 155 մմ տրամաչափի հրետանային արկերի առաջին խմբաքանակն Ուկրաինա կհասնի մի քանի շաբաթվա ընթացքում, Bloomberg-ին հայտնել է Չեխիայի պաշտպանության նախարարության խոսնակ Յան Իրեսը։
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի համար զինամթերքի գնմամբ զբաղվում են եվրոպական մի քանի երկրներ, սակայն նա չի հստակեցրել, թե որոնք։ Ժիրեսը չի հայտնել նաև, թե ում պաշարներից են լինելու մատակարարումները՝ նշելով, որ այդ տեղեկությունը կհրապարակվի արկերի՝ Ուկրաինա ժամանելուց հետո։
Փետրվարին Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում հայտարարեց, որ հանրապետությունը հայտնաբերել է 500 հազար 155 մմ արկ և 300 հազար 122 մմ արկ, որոնք կարող են փոխանցվել Ուկրաինայի զինված ուժերին մի քանի շաբաթվա ընթացքում, եթե դաշնակիցները միջոցներ հատկացնեն դրա համար։ Financial Times-ի տվյալներով՝ ԵՄ-ն այժմ շտապ 1,5 միլիարդ դոլար է փնտրում այդ նպատակով:
Նիդերլանդները միացել է նախաձեռնությանը և համաձայնել է տրամադրել 100 միլիոն եվրո, Բելգիան խոստացել է հատկացնել 200 միլիոն եվրո, Կանադան հայտարարել է 22 միլիոն դոլար տրամադրելու պատրաստակամության մասին, հաղորդում է CBC News-ը։ Բացի այդ, Չեխիայի առաջարկին աջակցել են Դանիան, Մեծ Բրիտանիան և Շվեդիան։
Der Spiegel-ի աղբյուրները պնդում էին, որ Գերմանիան, որը գաղտնի քննարկումներ է անցկացնում Հնդկաստանի հետ, նույնպես մասնակցում է Ուկրաինայի համար արկերի գնմանը։ Ենթադրվում էր, որ վերջինս ունի «հարյուր հազարավոր» հրանոթներ և կարող է դրանք վաճառել միջնորդների միջոցով՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները չփչացնելու համար։ Նմանատիպ գործարքներ կարող են կնքվել արաբական երկրների, աֆրիկյան և բալկանյան երկրների հետ։ Politico-ի աղբյուրները հավանական մատակարարների թվում նշել են նաև Հարավային Կորեան, Թուրքիան և Հարավային Աֆրիկան:
Արևմտյան հետախուզական գործակալությունները գնահատում են, որ Ուկրաինան կսպառի արկերի իր պաշարները մինչև հունիս կամ նույնիսկ ավելի վաղ։ ԱՄՆ-ի ռազմական օգնության դադարեցման պատճառով, որն աշնանից չի կարողանում համաձայնության գալ Կիևի համար 61,4 միլիարդ դոլարի փաթեթի շուրջ, ուկրաինական բանակը սկսեց հրետանու «սուր դեֆիցիտ» զգալ և մարտադաշտում սկսեց զինամթերք խնայել։ Ուկրաինական զինված ուժերը ռուսական կողմի տասը կրակոցին կարող են պատասխանել միայն մեկով. նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նախազգուշացրել է, որ առանց Արևմուտքի աջակցության ուկրաինացի զինվորականներն ստիպված կլինեն նահանջել։
Ռազմական հաշվարկների համաձայն, Ուկրաինային ամսական 200 հազար արկ է անհրաժեշտ, որպեսզի լիարժեք կռվի և կարողանա դիմակայել Ռուսաստանին։ Սա օրական մոտ 6,7 հազար կրակոց է։
Մինչդեռ վերջին վեց ամիսների ընթացքում Ռուսաստանը Հյուսիսային Կորեայից ստացել է 3 միլիոն հրանոթային արկ, ասել է Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարության ղեկավար Շին Վոն Սիկը։ Մարտի 1-ին հայտնի դարձավ, որ մատակարարումները կանգ են առել։

Украина скоро получит снаряды из Чехии
Первая партия 155-миллиметровых артиллерийских снарядов, закупленных в третьих странах по инициативе Чехии, поступит в Украину в течение нескольких недель, сообщил Bloomberg представитель Минобороны Чехии Ян Йиреш.
По его словам, в закупке боеприпасов для ВСУ участвуют несколько европейских стран, однако он не уточнил, какие именно. Йиреш также не раскрыл, из чьих запасов будут осуществляться поставки, отметив, что эта информация станет публичной после прибытия снарядов в Украину.
В феврале президент Чехии Петр Павел заявил на Мюнхенской конференции по безопасности, что республика нашла 500 тысяч снарядов калибра 155 мм и 300 тысяч снарядов калибра 122 мм, которые могут быть переданы ВСУ в течение нескольких недель, если союзники выделят на это средства. По данным Financial Times, теперь ЕС экстренно ищет на эти цели $1,5 млрд.
К инициативе присоединились Нидерланды, которые согласились предоставить €100 млн. Бельгия обещала выделить €200 млн. Канада заявила о готовности дать $22 млн, сообщал CBC News. Помимо этого, предложение Чехии поддержали Дания, Великобритания и Швеция.
Источники Der Spiegel утверждали, что вопросами закупки снарядов для Украины также занимается Германия, которая ведет тайные обсуждения с Индией. Утверждалось, что последняя располагает «сотнями тысяч» артиллерийских снарядов и может продать их через посредников, чтобы не портить отношения с Россией. Аналогичные сделки могут быть заключены с арабскими странами, государствами Африки и Балкан. Источники Politico также называли в числе вероятных поставщиков Южную Корею, Турцию и ЮАР.
По оценкам западных спецслужб, Украина исчерпает свои запасы снарядов к июню или даже раньше. Из-за прекращения военной помощи со стороны США, которые с осени не могут согласовать пакет на $61,4 млрд для Киева, украинская армия начала испытывать «острую нехватку» артиллерии и стала экономить боеприпасы на поле боя. На десять выстрелов с российской стороны ВСУ могут ответить только одним. Президент Владимир Зеленский предупреждал, что без поддержки Запада украинские военные будут вынуждены отступать.
По оценке военных, Украине нужно 200 тысяч снарядов в месяц, чтобы полноценно сражаться и иметь возможность противостоять России. Это около 6,7 тысячи выстрелов в день.
Между тем за последние полгода Россия получила от Северной Кореи 3 млн артиллерийских снарядов, утверждал глава Минобороны Южной Кореи Син Вон Сик. 1 марта стало известно, что в поставках возникла пауза.