Ռուսաստանը ցանկանում է արգելափակել «Վիքիպեդիա»-ն
Մարտի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտել օրենքը, որն արգելում է գովազդը կամ արգելափակումը շրջանցող միջոցների հանրահռչակումը, որը ներառում է VPN ծառայությունները։ Այս մասին Պետդումայի պատգամավոր Անտոն Գորելկինը գրել է Telegram-ի իր ալիքում։
«Այժմ, այս օրենքով, Ռուսաստանի Դաշնությունում հնարավոր կլինի արգելափակել «Վիքիպեդիա»-ն»,- նշել է նա։
Գորելկինն ուշադրություն հրավիրեց վիքի հոդվածի վրա, որը նկարագրում է արգելափակումը շրջանցելու ուղիները, ինչպես նաև խորհուրդ է տալիս օգտագործել այդ մեթոդները։
««Վիքիպեդիա»-ն արգելափակելու իրավական հիմքեր կան, մնում է ապահովել, որ դա օգտատերերի մոտ լուրջ անհանգստություն չառաջացնի»,- ասել է պատգամավորը։
Նրա խոսքով, «բոլոր արժեքավոր տեղեկությունները, որոնք առկա են այս ռեսուրսի վրա, արդեն կրկնօրինակվել են, համապատասխանեցվել հանրագիտարանային չափանիշներին և տեղադրվել են Runet-ում»:
Նա առաջարկում է անել այնպես, որ «Վիքիպեդիա»-ի հոդվածի հղումը բացելուց հետո օգտատերին առաջարկվի բացել դրա «անվտանգ տարբերակը՝ իր ռուսական անալոգներից մեկով»։
Դրա համար անհրաժեշտ տեխնիկական լուծումն արդեն մշակվում է Ինտերնետ տեխնոլոգիաների տարածաշրջանային հանրային կենտրոնի կողմից, հավելել է նա։
Ռոսկոմնադզորը բազմիցս տուգանել է Wikimedia Foundation ոչ առևտրային կազմակերպությանը, որը պահպանում է ենթակառուցվածքը «Վիքիպեդիա»-ի և այլ վիքի-նախագծերի համար։
Հայցերի պատճառը նախագծի մերժումն էր՝ ջնջել Ուկրաինայում ռուս զինվորականների գործողությունների հետ կապված տեղեկությունները։

В России хотят заблокировать «Википедию»
С 1 марта в России начал действовать закон о запрете на рекламу или популяризацию средств обхода блокировок, к которым относятся VPN-сервисы. Об этом в своем телеграм-канале написал депутат Госдумы Антон Горелкин.
"Теперь по этому закону в РФ можно будет заблокировать "Википедию", - отметил он.
Горелкин обратил внимание на вики-статью, в которой описаны способы обхода блокировок, а также рекомендуется применять эти способы.
"Законные основания для блокировки "Википедии" есть, осталось сделать так, чтобы это не вызвало резкого дискомфорта у пользователей", - сообщил депутат.
По его словам, "вся ценная информация, которая доступна на этом ресурсе, уже продублирована, приведена в соответствие с энциклопедическими нормами и размещена в Рунете".
Он предлагает сделать так, чтобы по ссылке на статью "Википедии" пользователю предлагалось открыть ее "безопасный вариант на одном из российских аналогов".
Необходимое для этого техническое решение уже разрабатывает Региональный общественный центр интернет-технологий, добавил он.
Роскомнадзор неоднократно штрафовал некоммерческую организацию Wikimedia Foundation, поддерживающую инфраструктуру для работы "Википедии" и других вики-проектов.
Поводами для претензий становились отказы проекта удалять информацию, связанную с действиями российских военных в Украине.