Ռուսաստանը հավաքագրել է ավելի քան կես միլիոն պայմանագրային զինծառայող
2023 թվականին պայմանագրով զինվորական ծառայության է անցել շուրջ 540 հազար զինվորական, ինչը հնարավորություն է տվել ստեղծել 6 դիվիզիոնից բաղկացած պահեստային բանակ։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ի գլխավոր խմբագիր Միխայիլ Պետրովին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն։
«Միայն անցյալ տարի մենք պայմանագրով հավաքագրեցինք գրեթե 540 հազար մարդ, դա մեզ թույլ տվեց ստեղծել պահեստային բանակ՝ 6 դիվիզիա: Այսօր նրանք պատրաստված պրոֆեսիոնալ զորքեր են, որոնք իսկապես լուրջ ուժ են ներկայացնում, այս տարի, այսօրվա դրությամբ, արդեն կա 50 հազար մարդիկ է հավաքագրվել պայմանագրով, և նրանք շարունակում են գալ», - ասել է Շոյգուն:

Шойгу: за 2023 год было набрано 540 тыс. военных по контракту
Порядка 540 тыс. военнослужащих поступили на военную службу по контракту в 2023 году, что позволило создать резервную армию в составе 6 дивизий. Об этом заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу в интервью главному редактору ТАСС Михаилу Петрову.
"Мы только в прошлом году осуществили набор почти 540 тыс. человек по контракту, это позволило создать нам резервную армию - 6 дивизий. Сегодня это обученные профессиональные войска, которые действительно представляют серьезную силу. В этом году, на сегодняшний день, уже 50 тыс. человек [набраны] по контракту, и они продолжают идти", - сказал Шойгу