Իրանը ներկայացրել է հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության նոր համակարգեր
Իրանի պաշտպանության նախարարությունը ներկայացրել է «Արման» և «Ազարախշ» հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության նոր համակարգերը։ Այս մասին հայտնում է Tasnim գործակալությունը։
Նրա խոսքով՝ այս համակարգերն առաջին անգամ ներկայացվել են 2022 թվականի ապրիլին՝ Իրանի բանակի օրվա շքերթում։
«Արման» համալիրը ներկայացված է երկու տարբերակով՝ մի մոդելը հագեցած է ակտիվ ռադարային հոսանքով, մյուսը՝ պասիվ։ «Ազարախշ»-ը ցածր բարձրության վրա հրթիռների դեմ պայքարի համալիր է, որը կարող է միաժամանակ օգտագործելով ռադարային և օպտիկա-էլեկտրոնային համակարգ՝ օբյեկտները հայտնաբերել և հետևել։

Иран представил новые системы ПВО и ПРО
Министерство обороны Ирана представило новые системы противовоздушной (ПВО) и противоракетной обороны (ПРО) «Арман» и «Азарахш». Об этом сообщило агентство Tasnim.
По его информации, впервые эти системы были представлены в апреле 2022 года на параде к Дню армии Ирана.
Комплекс «Арман» представлен в двух вариантах: одна модель оснащена активным радиолокационным самонаведением, другая - пассивным. «Азарахш» представляет собой комплекс для борьбы с ракетами на малой высоте, одновременно использующий радиолокационную и оптико-электронную систему обнаружения и сопровождения объектов.