Թուրքմենական հարսանիքներին ստիպում են լսել միայն նախկին նախագահի երգերը
Թուրքմենստանի արևմտյան շրջանների իշխանություններն ստիպում են նախկին նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի երգերը հնչեցնել հարսանեկան արարողությունների ժամանակ, ինչպես նաև արգելում են արտասահմանյան երաժշտություն ներառել երգացանկերում, հայտնում է «Ազատություն ռադիոկայան»-ի թուրքմենական ծառայությունը։
Այս մասին պաշտոնական հրաման չկա։ Ըստ «Ազադլիք»-ի աղբյուրների՝ պատվերները փոխանցվում են բանավոր, երբ դիմում է ներկայացվում ՔԿԱԳ։ Նոր կանոնների մասին տեղեկացվել են նաև հարսանյաց վայրերի, ռեստորանների և հանդիսությունների սրահների սեփականատերերն ու աշխատակիցները։
«Ռեստորանատերերը հոգ են տանում, որ երգերի առնվազն 80%-ը լինի թուրքմեներեն։ Դիջեյն ստիպված է երկու անգամ նվագել Բերդիմուհամեդովի երգերը՝ յուրաքանչյուրը յոթ րոպե տևողությամբ»,- ասում են աղբյուրները։

На туркменских свадьбах будет звучать только один исполнитель
Власти в западных областях Туркменистана заставляют включать на свадебных церемониях песни экс-президента страны Гурбангулы Бердымухамедова, а также запрещают ставить в плейлисты иностранную музыку, сообщает туркменская служба «Радио Свобода».
Официального распоряжения об этом нет. По словам источников Азатлыка, приказы передаются устно при подаче заявления в ЗАГС. Также о новых правилах сообщили владельцам и сотрудникам мест для проведения свадеб, ресторанов и банкетных залов.
«Владельцы ресторанов следят за тем, чтобы не менее 80% песен были на туркменском языке. Песни Бердымухамедова, каждую продолжительностью по семь минут, диджей обязан был проиграть дважды», – сообщают источники.