Ամերիկացի պաշտոնյաները խոստովանում են, որ Իլ-76-ը խոցվել է Patriot-ից. #NYT
ԱՄՆ պաշտոնյաները, անանունության պայմանով, խոստովանում են, որ Բելգորոդի շրջանում Իլ-76-ը խոցվել է Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգի կողմից։ Այս մասին գրում է The New York Times-ը՝ ԱՄՆ պաշտոնյաներին հղումով։
«Պաշտոնյաները հրապարակայնորեն չեն մեկնաբանել, թե կոնկրետ ինչ է օգտագործվել ինքնաթիռը խոցելու համար: Այնուամենայնիվ, պաշտոնյաները գաղտնիության պայմանով խոստովանել են, որ Patriot հրթիռի կիրառման մասին հաղորդումները ճիշտ են»,- ասվում է հրատարակության մեջ:
Նրանք հավելել են, որ ԱՄՆ-ն չի հաստատել ինքնաթիռում գտնվողների ինքնությունը, սակայն կարծում է, որ հավանականություն կա, որ այնտեղ իսկապես եղել են ուկրաինացի գերիներ։ Թերթի աղբյուրները հայտնել են նաև, որ Patriot համակարգը, որն օգտագործվել է ինքնաթիռը խոցելու համար, տրամադրել է եվրոպական երկիր։
ՌԴ Պաշտպանության նախարարությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ինքնաթիռում 65 ուկրաինացի գերի է եղել, որոնց տեղափոխում էին փոխանակման նպատակով։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնել է, որ փորձաքննության համաձայն՝ ինքնաթիռը խոցվել է Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգով։

NYT: американские чиновники признают, что Ил-76 сбили из Patriot
Чиновники из США на условиях анонимности признают, что Ил-76 в Белгородской области сбили из ЗРК Patriot. Об этом пишет газета New York Times со ссылкой на официальных лиц США.
"Публично официальные лица не комментируют, чем именно был сбит самолет. Однако чиновники в частной беседе на условиях анонимности заявили, что сообщения об использовании ракеты Patriot верны", - говорится в публикации.
Там добавили, что в США не подтверждали личности тех, кто был на борту, но считают, что есть вероятность, что там действительно были украинские пленные. Также источники газеты сообщили, что система Patriot, из которой сбили самолет, была предоставлена европейской страной.
В Минобороны ранее сообщали, что на борту находились 65 украинских пленных, которых переправляли для обмена. Президент РФ Владимир Путин заявил, что, согласно экспертизе, самолет был сбит из ЗРК Patriot.