ՆԱՏՕ-ն կոչ է արել պատրաստ լինել Ռուսաստանի հետ լայնամասշտաբ պատերազմի
ՆԱՏՕ-ն կոչ է արել պատրաստ լինել առաջիկա 20 տարում Ռուսաստանի հետ լայնամասշտաբ պատերազմի: Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի նախագահ, ծովակալ Ռոբ Բաուերը, գրում է Telegraph-ը:
«Պետք է ունենալ համակարգ, որը թույլ կտա ավելի շատ մարդ գտնել պատերազմի դեպքում՝ անկախ նրանից՝ այն կսկսվի, թե ոչ։ Հետո կարելի է խոսել զորահավաքի, պահեստազորայինների կամ զորակոչի մասին: Պատերազմի սկսվելու դեպքում անհրաժեշտ կլինի մոբիլիզացնել մեծ թվով քաղաքացիական բնակչության, իսկ կառավարությունները պետք է համակարգեր ստեղծեն այդ գործընթացը կառավարելու համար»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ՆԱՏՕ-ն մտադիր է շուրջ 90 հազար զինվոր մոբիլիզացնել՝ Ռուսաստանին զսպելու նպատակով խոշոր զորավարժություններին մասնակցելու համար, որոնք կսկսվեն փետրվարին: Իսպանական ABC պարբերականի տեղեկություններով՝ զորավարժությունները կանցկացվեն Գերմանիայի, Լեհաստանի և Մերձբալթյան երկրների տարածքում, ինչպես նաև Հյուսիսային ծովում:

В НАТО призвали граждан быть готовыми к полномасштабной войне с РФ
Председатель военного комитета Североатлантического альянса адмирал Роб Бауэр заявил, что гражданское население должно подготовиться к полномасштабной войне с Россией в ближайшие 20 лет. Об этом сообщила газета The Telegraph 18 января.
«Нам нужно быть более готовыми по всему спектру. Нужно иметь систему, позволяющую найти больше людей на случай войны, независимо от того, начнется она или нет. Затем можно говорить о мобилизации, резервистах или призыве», — сказал Бауэр.
По его словам, возможный конфликт с Россией потребует кардинальных изменений в жизни гражданских лиц. В случае начала войны будет необходимо мобилизовать большое количество гражданского населения, а правительства должны будут создать системы для управления этим процессом, сказал он журналистам после встречи руководителей оборонных ведомств НАТО в Брюсселе.
Накануне зарубежные СМИ сообщили, что НАТО хочет мобилизовать около 90 тыс. солдат для участия в крупных учениях по сдерживанию России, которые начнутся в феврале. По информации испанского издания ABC, маневры пройдут на территории Германии, Польши и Прибалтики, а также в Северном море.