«Իսրայելի պաշտպանության բանակը Գազայի հատվածում գործողությունների լիակատար ազատություն կունենա»․ Նեթանյահու
Կիրակի, 19 նոյեմբերի, 2023 թ., 12:06
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Պաղեստինի ազգային վարչակազմը չի համապատասխանում Գազայի հատվածի կառավարմանը։ Նրա խոսքով՝ Մահմուդ Աբասը դեռ հրաժարվում է դատապարտել հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից Իսրայելում իրականացված զանգվածային սպանությունները, այս մասին գրում է The Times of Israel-ը։
«Գազայում չի կարող ղեկավարել կառավարություն, որն աջակցում է ահաբեկչությանը, խրախուսում է ահաբեկչությունը, ֆինանսավորում է ահաբեկչությունը»,- ասել է նա: Վարչապետը նաև հայտնել է, որ պատերազմի ավարտից հետո Իսրայելի պաշտպանության բանակը Գազայի հատվածում գործողությունների լիակատար ազատություն կունենա։ Նրա խոսքով՝ դա միակ ճանապարհն է՝ ապահովելու անկլավի ամբողջական ապառազմականացումը։

Нетаньяху։ Армия обороны Израиля будет иметь полную свободу действий в секторе Газа после окончания войны
Воскресенье, 19 Ноября, 2023 года, 12:06
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что Палестинская национальная администрация (ПНА, Государство Палестина) не подходит для управления сектором Газа. По его словам, Махмуд Аббас по-прежнему отказывается осудить массовые убийства, совершенные бойцами палестинского движения «Хамас» в Израиле 7 октября, передает The Times of Israel.
«Невозможно поставить в Газе гражданское правительство, которое поддерживает терроризм, поощряет терроризм, финансирует терроризм и обучает терроризму»,— сказал политик.
В ходе пресс-конференции премьер-министр также сказал, что Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) будет иметь полную свободу действий в секторе Газа после окончания войны. По его словам, это единственный способ обеспечить полную демилитаризацию анклава.