«ՀԱՄԱՍ-ը կորցրել է վերահսկողությունը Գազայի վրա». Յոավ Գալանթ
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանթը հայտարարել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը կորցրել է վերահսկողությունը Գազայի վրա, իսկ իսրայելական ուժերը շարունակում են գրավել Գազայի հատվածը, գրում է The Times of Israel-ը։
«ՀԱՄԱՍ-ը չունի այն ուժերը, որոնք կարող են զսպել Իսրայելի պաշտպանության բանակը: Մենք առաջ ենք շարժվում բոլոր ուղղություններով: ՀԱՄԱՍ-ը կորցրել է վերահսկողությունը Գազայի վրա: Ահաբեկիչները փախչում են հարավ, իսկ տեղի բնակիչները թալանում են ՀԱՄԱՍ-ի բազաները՝ չվստահելով կառավարությանը»,- հայտարարել է Գալանթը՝ մեկնաբանելով մարտերի ընթացքը:
Նա նաև ասել է, որ իսրայելական զորքերի գործողություններն իրականացվել են «ըստ ծրագրի՝ ճշգրիտ և մահաբեր ուժով»։
Գալանթն ընդգծել է, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակը վերջերս ակտիվացրել է ՀԱՄԱՍ-ի թունելների ոչնչացմանն ուղղված գործողությունները:
«Մենք գործում ենք ըստ առաջադրանքների: Ժամանակը մեզ համար կարևոր չէ: Մենք նպատակներ ունենք, և մենք կիրագործենք դրանք»,- ասել է Գալանթը՝ հավանաբար արձագանքելով Իսրայելի արտգործնախարար Էլի Քոհենի այն պնդմանը, որ երկրի գործողությունները Գազայում կարող են փոխվել միջազգային օրենսդրության ճնշման ներքո:

Израиль: ХАМАС утратил контроль над Газой
Министр обороны Израиля Йоав Галант заявил, что ХАМАС утратил контроль над Газой, в то время как израильские силы (ЦАХАЛ) продолжают захват Газы, передает The Times of Israel.
"У ХАМАСа нет сил, способных сдержать IDF. Мы продвигаемся по всем направлениям. ХАМАС потерял контроль над Газой. Террористы бегут на юг, а местные жители грабят базы ХАМАС, не имея доверия к правительству", — отметил Галант, комментируя ход боевых действий.
Он также сообщил, что действия израильских войск осуществляются "в соответствии с планами, точно и смертоносно".
Галант подчеркнул, что в последнее время ЦАХАЛ усилил операции, направленные на уничтожение туннелей ХАМАС.
"Мы действуем, руководствуясь задачами. Время для нас не играет роли. У нас есть цели, и мы их достигнем", — заявил Галант, вероятно реагируя на утверждение министра иностранных дел Израиля Эли Коэна о возможном изменении действий страны в Газе под влиянием международного давления.